Hoppa till innehåll

Lindblad överlägsen i kvalskolan – vann med fyra slag

Väljer bort Q-series för att avsluta skolan.

Det blev aldrig någon riktig nerv sista ronden av kvalskolans andra steg i Florida. Världsettan på amatörsidan, Ingrid Lindblad, gick runt på 67 slag på Plantation Golf & Country Club och var med sina 18 under par totalt hela fyra slag före tvåan Alexandra Forsterling från Tyskland. Och sju slag före trean Pinyada Kuvanun från Thailand. Segern innebär att Lindblad gett sig själv en smakstart på proffskarriären när den väl startar nästa år. Men först ska svenskan gå färdigt college på Louisiana State.

– Jag trivs jättebra i skolan och våra coacher är jättebra. Vi har ett jättebra lag i år och jag vill ge det en chans att kanske vinna något mästerskap, sa Lindblad efter kvalsegern.

Det innebär att svenskan väljer bort LPGA Q-series i november och istället går klart skolan och blir proffs först nästa år. Och att hon till en början kommer att spela på Epson Tour dit hon kvalificerat sig genom sitt spel den här veckan. För att få spela Q-series måste man vara proffs.

Ellinor Südow spelade också bra sista ronden och hennes 70-rond tog henne från delad 26:e till delad 21:a plats. Det innebär att hon är klar för Q-series som inleds i Mobile Alabama den 30:e november och som spelas över sex dagar.

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren bryson dechambeau i ljusa golfkläder
Tournytt

DeChambeau kritisk: ”Inte vad vi skrev på för”

Inför 2026 byter LIV Golf från 54 till 72 hål. Bryson DeChambeau är tveksam – trots stöd från andra stjärnor.

Moutai Singapore Open - Round Two
Tournytt

LIV Golf League flyttar in på Viaplay – så ser du Hellgren i debuten

TV-tider för LIV Golf Leagues säsongspremiär i Saudiarabien.

golfspelaren jon rahm i rosa golfkeps och svart golfpiké
Tournytt

DP World Tour kan slopa böter för LIV-spel

DP World Tour utreder att slopa böter för spel i LIV Golf. Jon Rahm välkomnar dialogen.

Lindblad två slag från täten

Delar femteplatsen efter två raka 69-ronder i Florida.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Fyra svenskor i veckans LPGA-tävling

Så ser du BMW Ladies Championship: Maja Stark, Linn Grant, Madelene Sagström och Ingrid Lindblad är alla med i fältet.

Maja Stark vann U.S. Women’s Open!

Tog sin första majorseger på Erin Hills efter stabil sistarond.

Lindblad vann i Los Angeles

Tog första segern i sin tredje start som medlem på LPGA Tour.

Lindblad i ledning inför slutronden i Los Angeles

Går ut i näst sista boll när hon jagar sin första seger på LPGA Tour under söndagen.