Hoppa till innehåll

Lindblad och Nordqvist kvar i toppen av U.S. Women´s Open

Två svenskor topp 5 inför helgens spel.

Många frågade sig hur amatören Ingrid Lindblad skulle följa upp sin fina inledningsrond på 65 slag i U.S. Women´s Open. Svaret blev: Ännu en stabil rond även om det ”bara” blev 71 slag, på par, under fredagen. Lindblad parkerar på en delad femteplats på sex under par efter halva majorn på Pine Needles i North Carolina.

– Jag slog upp bollen lite närmare igår och idag var det mer tiometersputtar och tvåputt. Men jag försökte att missa på rätt sida av pinnen och ge mig mycket green att jobba med. Tyvärr missade jag några utslag som kostade men samtidigt gjorde jag birdies på alla par 5-hål vilket hjälpte till, sa Lindblad efter sin rond.

Lindblad är tre slag bakom den ledande duon med amerikanskan Mina Harigae och australiensiskan Minjee Lee, båda nio under par, och faktiskt bara näst bästa svenska. På delad tredjeplats finns Anna Nordqvist på sju under par efter ronder på 67-68. Nordqvist har bara gjort två bogeys under de första 36 hålen och ser oerhört stadig ut i det långa spelet.

– Det kändes bra och jag fick slå många mellanjärn in idag. Jag tycker att jag har haft bra fartkänsla på puttarna hittills vilket är skönt. Det kommer att vara viktigt att ha bra tålamod och inte bli för girig in mot greenerna, då kommer banan att bita tillbaka mot dig.

Frida Kinhult klarade också kvalgränsen efter ronder på 73-70 och är på en delad 36:e plats inför helgens spel.

– Det blir plattan i mattan nu och det känns som att jag inte har något att förlora alls under helgen, sa Kinhult till Viaplay efter sin rond.

Också Linnea Johansson (71-73) på en delad 52:a plats klarade kvalgränsen. För Pernilla Lindberg (75-71) och Madelene Sagström (69-77) blev det tyvärr en snöplig missad kvalgräns med ett ynka slag.

Här hittar ni ledartavlan till U.S. Women´s Open


Golfskolan – se våra instruktionsfilmer:


Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare utan golfkepsar i vita golfkläder
Tournytt

TourTempen – Stjärnornas frånvaro sänder märkliga signaler

I TourTempen lyfter vi förra veckans starkaste prestationer, största besvikelser och snackisar som skakar golfvärlden.

golfspelaren bryson dechambeau i blåa golfkläder
Tournytt

DeChambeau tror på LIV 2.0: ”Ska göras rätt den här gången”

Stjärnorna lämnar och LIV Golf kämpar för sin överlevnad. Men Bryson DeChambeau tror på nystarten.

Björn Åkesson
Tournytt

Svenskar i särspel på måndagen

Fem svenskar vidare till Finalkvalet – två till kan bli klara på måndagen.

Sörenstam leder U.S. Senior Women’s Open

Annika Sörenstam öppnade med en bogeyfri 68-rond och leder U.S. Senior Women’s Open. Totalt fyra svenskor topp-10.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Trots märkliga skadan – Stark stadig i Evian

Svenskan: ”Visste inte om jag skulle kunna spela”

Korda uppfyllde drömmen – vann U.S. Women’s Open

Stark delad åtta i titelförsvaret på Riviera CC.

Stark närmar sig toppen i U.S. Women’s Open

Bara fyra slag från täten inför sista ronden.

Stark smyger med i titelförsvaret

Bara fem slag bakom ledarna inför helgens spel.