Hoppa till innehåll

Lindblad ett slag bakom De Bock i EM

Jagar majorplats på hemmaplan i EM.

Svensk Golf

Ingrid Lindblad närmade sig ledningen vid individuella EM på Tegelberga GK under torsdagen. Med 36 hål kvar att spela är Ingrid fyra under par och ett slag bakom nye ledarinnan och fjolårsmästarinnan, Savannah De Bock från Belgien, som gick på 65 slag (-6) på tordagen.

Ingrid hade 69 slag (-2) för andra raka dagen i relativt jobbiga förhållanden. Svenskan ör nöjd med spelet så här långt efter omständigheterna.

– Det är fortfarande rätt blåsigt därute men lite har det mojnat. Det är fortfarande att hålla bollen i spel som gäller. Jag träffade idag många greener och tvåputtade för par. Egentligen tycker jag det var en rätt tråkig rond, men så på elvan så satte jag en wedge från 94 meter för eagle, säger Ingrid Lindblad.

Två tuffa ronder återstår och för Lindblad, som spelat mycket senaste tiden, är vilan nödvändig.

– Jag behöver vila känner jag för jag har ganska mycket golf i kroppen de två senaste veckorna. I övrigt våga följa min spelplan och vara mer aggressiv med puttningen de två sista ronderna än idag.

När Ingrid kom in i klubbhuset ledde hon med ett slag, men då Le Bock avslutade sina sista nio hål med att gå fem undrade par så är Ingrid tvåa inför de avslutande 36 hålen.

– Mitt spel var bara så bra idag. Jag gjorde inga bogeys och min puttning var bara så bra. Jag mår så bra just nu. Jag bara slog bra utslag, bra andraslag och allt inom fem meter gick i. Det var så bra jag kunde se puttarna gå i innan jag slog dem, säger Savannah Le Bock.

Bland övriga svenskor så klättrade Kajsa Arwefjäll hela 20 placeringar upp till delad nionde plats efter en rond på 70 slag (-1). Änu större kliv på resultattavlan tog Andrea Lignell. Hon hade tillsammans med amerikanska Jennie Park dagens näst lägsta score på 68 slag (-3). Andrea ligger inför fortsättningen delad 22:a plats en placeringar hon delar med bland andra Kajsalotta Svarvar.

Ingrid och Savannah De Bock, som är de två senaste årens Europamästarinnor, går i ledarboll tredje ronden och de får dessutom sällskap av tyska Helen Briem, som är tre under par. Segraren i veckans EM får en plats i Women’s British Open på Walton Heath senare i år.

Mer från samma ämne

Läs också

liv golf-flaggor vajandes i vinden
Tournytt

OWGR-chefen om LIV Golf: Besked dröjer

LIV Golfs beslut att gå över till 72 hål från 2026 kan stärka ligans ansökan om världsrankingpoäng, men något beslut är ännu inte fattat.

golfspelaren annika sörenstam med sin son will mcgee under en presskonferens
Tournytt

Sörenstam erkänner: Förlorar nu mot sonen

Golfikonen Annika Sörenstam har fått vänja sig vid en ny roll – den här sommaren har sonen Will, 14, slagit henne för första gången på golfbanan.

golfspelarna bryson dechambeau och rory mcilroy på en grön golfbana
Tournytt

McIlroy: ”Trodde att Bryson skulle vara det största hindret”

Rory McIlroy öppnar upp om den mentala kampen bakom Masters-triumfen på Augusta National.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.