Hoppa till innehåll

Lindbergs fina form håller i sig

Senaste majorvinnaren går mot ytterligare en topplacering.

Jesper Johansson

Pernilla Lindberg vann majortävlingen ANA Inspiration och berättade efteråt att hon aldrig mer ska tvivla på sina kunskaper ute på golfbanan. Efter en bra tävling på Hawaii är svenskan nu i Los Angeles för att spela Hugel-JTBC LA Open.

Efter 18 spelade hål är Pernilla Lindberg delad trea, två slag bakom ledande Inbee Park (som Lindberg besegrade i särspel i ANA Inspiration). Sydkoreanskan har till veckan bytt tillbaka till sin klassiska two ball-putter och direkt såg hon resultat på greenerna.
– Förra veckan var obekväm och jag missade många korta puttar och jag kände mig inte bekväm. Jag ville ha en lite annan bild så jag bytte putter, sa Park efter rundan.
– Jag spelade riktigt bra där ute. Speciellt med tanke på att det är en ny bana på touren. Jag var inte helt säker på hur den skulle spelas. Men den passade mig bra, jag är nöjd.

Pernilla Lindberg gjorde sex birdies och tre bogeys för att till slut signera ett scorekort med 68 slag.

Här är toppen av ledartavlan:

Lindbergs fina form håller i sig

Dani Holmqvist och Caroline Hedwall är näst bästa svenskor. De delar 45:e plats efter varsin 72-runda, +1.

Både Anna Nordqvist och Madelene Sagström är efter 18 spelade hål på fel sida kvalgränsen.

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren tiger woods i röd golfpiké
Tournytt

Tiger Woods med i The Masters? Nya tecken väcker hopp

Uppdateringar i Masters-appen och rykten från Augusta får golfvärlden att spekulera igen.

golfspelare slår med golfklubb på en golfbana
Tournytt

Golfikonen tar över efter svenske pionjären

Colin Montgomerie tar plats i European Tour Groups styrelse – ersätter Ove Sellberg.

Folke Brisbane
Tournytt

Folkes fina form fortsätter

Så gick det för svenskarna på LET och DP World Tour.

Folkes fina form fortsätter

Så gick det för svenskarna på LET och DP World Tour.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Närspelet höll Norén bogeyfri

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

Lindberg: ”En väldigt bra dag”

Mikael Lindberg öppnade starkt i Dubai i tuffa förhållanden. Tvåa bakom Molinari.

Lindberg delar ledningen i Sydkorea

Jagar sin första seger på DP World Tour efter stark rond.

Lindberg tackade för sig på Hawaii

Svenska majorsegraren avslutar karriären för att bli mamma på heltid.