Hoppa till innehåll

Lindberg och Sagström i striden

Delar åttondeplatsen på Lytham & St Annes

Martin Strömberg

 

Två svenskor sticker ut i positiv bemärkelse efter två ronder av årets Women´s British Open.

Madelene Sagström och Pernilla Lindberg har skaffat ett utmärkt läge inför helgen och delar åttondeplatsen på Royal Lytham & St Annes på fem under par.

Efter sin inledande 69-rond på torsdagen följde Sagström upp med en 70-rond på fredagen. Det blev en tidig bogey men sedan tre birdies och resten par.

 – Grymt kul att få se resultat efter all träning. Nu gäller dett att våga slå slagen och den som vågar mest kommer att vinna. Jag gillar banan skarpt och hoppas att de kan få upp farten lite på greenerna, jag tycker att de var lite tröga idag, säger Sagström till svenskgolf.se/wp.

 

 

Lindberg och Sagström i striden

 

Lindberg gick i sin tur runt på 68 slag andra dagen efter en imponerande rond och scoren hade kunnat vara ännu lägre, hon gav sig själv många bra birdiechanser.

Det blev fem birdies, en bogey och resten par.

Lindberg och Sagström i striden

 

Övriga svenskor missade kvalgränsen som går vid ett eller två över par. Anna Nordqvist var ett under par totalt efter elva hål men tyvärr blev det en dubbel och tre bogeys sista sju hålen och fyra över totalt.

Övriga svenskresultat:

Jenny Haglund (73-73) d66

Caroline Hedwall (73-74) d79

Julia Engström (72-75) d79

Camilla Lennarth (71-76) d79

Linn Grant (78-72) d106

Frida Kinhult (76-74) d106

Lynn Carlsson (74-81) d134

I ledningen efter två ronder finns thailändskan Pornanong Phatlum som är tio under par efter två raka 67-ronder.

 



Samarbete med Ålands Golfklubb

Upplev Ålands Golfklubb – Östersjöns golfparadis

I över fem decennier har svenska golfgäster vallfärdat till Ålands Golfklubb. Här, på en av Östersjöns mest solsäkra destinationer under sommaren, hittar du bland annat Finlands bana golfbana.

Redaktionen

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren tiger woods i röd golfpiké
Tournytt

Tiger Woods med i The Masters? Nya tecken väcker hopp

Uppdateringar i Masters-appen och rykten från Augusta får golfvärlden att spekulera igen.

golfspelare slår med golfklubb på en golfbana
Tournytt

Golfikonen tar över efter svenske pionjären

Colin Montgomerie tar plats i European Tour Groups styrelse – ersätter Ove Sellberg.

Folke Brisbane
Tournytt

Folkes fina form fortsätter

Så gick det för svenskarna på LET och DP World Tour.

Folkes fina form fortsätter

Så gick det för svenskarna på LET och DP World Tour.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Lindblad två slag från täten

Delar femteplatsen efter två raka 69-ronder i Florida.

Lindberg sexa i Dubai

Fyra slag bakom Reed inför helgens spel.

Svenssons jättelyft efter 64-rond

Följ de svenska spelarna här i Toursvepet.

Grant i ensam ledning efter 65-rond

Jagar första segern för säsongen i Florida.