Hoppa till innehåll

Lindberg bästa svenska i Evian Championship

Pernilla Lindberg är den svenska spelare som slutar högst på ledartavlan.

Jesper Johansson

Pernilla Lindberg vann årets första major – ANA Inspiration. Nu har hon spelat årets sista. Och på den vackra banan i Frankrike gjorde Lindberg bäst ifrån sig av alla svenskor och slutade totalt tre under par.

Men rundan började inte som hon hade önskat. På hål 1 gjorde Lindberg en bogey. Det slaget tog hon dock igen på hål 2 och med ytterligare en bogey och en birdie gick hon de första nio hålen på par.

De sista nio hålen under den här majorsäsongen inleddes med åtta raka par. På hål 18 blev det en birdie.
– Det var skönt med birdie på sista, resten av dagen var ganska tråkig. Jag gjorde två dumma bogeys, ettan skulle varit lätt up & down bara precis av green och så missade jag en jättekort putt på åttan, sa Lindberg till SGF efter rundan.
– Jag gav mig själv många birdiechanser men inget som har gått i. Nu känns det som om jag slår bra puttar men de var i hålkant hela dagen så det var skönt att se en gå i på sista hålet.

Lindberg bästa svenska i Evian Championship

Här är aktuell ställning i Evian Championship


Samarbete med Bjäre Golfklubb

Varierat spel, vidsträckta vyer och gästfrihet – hos Bjäre Golfklubb i Skåne

På natursköna Bjärehalvön i nordvästra Skåne, strax utanför Båstad, ligger Bjäre Golfklubb Hotel & Lodge med öppna vyer över det i övrigt platta, skånska landskapet för en oförglömlig spelupplevelse.

Redaktionen

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren ludvig åberg i golfkläder på en golfbana
Tournytt

5 slag som gav Åberg miljoner – eller gjorde de det?

Vi fastnar gärna vid misstagen – eller de briljanta slagen. Men över 72 hål är det helheten som avgör.

golfspelaren phil mickelson gör tummen upp åt publiken på en golftävling
Tournytt

Kommer Mickelson någonsin tillbaka?

Phil Mickelson missar ännu en LIV-tävling och frågan växer: när, eller om, kommer han tillbaka? Är PGA Championship i fara?

två golfspelare i vita golfkläder på en golfbana
Tournytt

Slutar hellre än återvänder till PGA Tour

Thomas Pieters öppnar för att avsluta karriären om LIV Golf försvinner – och stänger dörren till PGA Tour.

Lindbergs utmanare fick pliktslag i segerkampen

Italienarens misstag gjorde att han inte längre kunde utmana om segern.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Toursvepet – stark finish av Norén

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

Lindberg vann i Turkiet

Storformen kröntes med första segern på DP World Tour.

Martin Strömberg

Lindberg återtog ledningen i Turkiet

Stockholmaren jagar första segern på DP World Tour.

Toursvepet: Veteranens kostsamma blunder

Följ utvecklingen på de största tourerna – och de svenska spelarnas framfart.