Hoppa till innehåll

Lily May vann Annika Invitational

"En speciell tävling"

Martin Strömberg

Wales Open, Irish Open – och nu ANNIKA Invitational Europe.

Englands nya stjärnskott på damsidan, Lily May Humphreys, tog på torsdagen sin tredje seger i år när hon krossade Vasatorps Tournament Course på totalt 207 slag, tolv under par. Den 17-åriga engelskan var ett slag före danskan Anna Normann och fyra före Pia Babnik, Slovenien, som hade sista dagens bästa rond: 66 slag, sju under par.

– Jag är väldigt glad. Tolv under par är mitt bästa resultat i år – i Wales Open och Irish Open var jag tio under. När Anna gjorde tre birdies i rad sista nio, och bara var ett efter, var det lite nervöst, säger Lily May Humphreys efter segern.

Hon skänker en tacksamhetens tanke till sin pappa Rob som varit med ute på en road trip under två veckor, och som fortsätter till Royal St. George´s i sydöstra England nästa vecka för Vagliano Trophy – matchen mellan Storbritannien och Irland mot övriga Europa.

 – Pappa spelar inte golf, så han är inte min coach. Men han sköter mycket runt omkring, vilket gör att jag kan fokusera på golfen, säger Lily May Humphreys från Essex som ledde från första dagen till sista – och siktar på att bli professionell när hon fyller 18 nästa år.

Hon uppskattar och är imponerad av vad Annika Sörenstam gör för damgolfen, bland annat tävlingarna i ANNIKA Invitational i fem världsdelar – Nordamerika, Sydamerika, Europa, Asien och Oceanien (Nya Zeeland) – och värdskapet för Europatourtävlingen i Sotogrande, som Lily May Humphreys får spela nästa år tack vare segern på Vasatorps Golfklubb.

– Allt från seminarier till barbecue på kvällen gör ANNIKA Invitational Europe till en speciell tävling och ett speciellt event, säger engelskan som vi säkert kommer att få höra mer om framöver.

Bästa svenska blev Federica Tavelli Westerlund, Landeryds Golfklubb, på 222 slag, tre över par. Det gav henne en delad 13:e plats.


Mer från samma ämne

Läs också

liv golfs vd scott oneill
Tournytt

LIV Golf säkrar ny investerare

LIV Golf uppger att en ny huvudinvesterare är klar. Beskedet kommer efter månader av osäkerhet kring tourens framtid.

golfspelaren Ben An
Tournytt

An om LIV-mötet: ”Ingen började slåss”

LIV Golf-spelarna har haft ännu ett krismöte. Men fortfarande finns inga besked om tourens framtid eller säsongsavslutningen.

David Lundgren 2
Tournytt

Lundgren jagar Simonsen

Tajt i toppen av Road to Europe.

Edfors vann efter 66-rond

Tog första segern på Legends Tour – nu fyra på Order of Merit.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Överlägsen vinnare på Upsala GK – svenskor tog viktiga poäng

Lauren Crump vann ANNIKA Invitational Europe med tio slag. Flera svenskor stärkte sina chanser till Junior Solheim Cup.

Europas bästa flickjuniorer samlas på Upsala

ANNIKA Invitational Europe spelas på Upsala Golfklubb. Tävlingen lockar Europas främsta flickjuniorer och är dessutom en kvaltävling till Junior Solheim Cup.

Göran Söderqvist

Här är spelarna som tjänat mest på LPGA

Annika Sörenstam toppar fortfarande LPGA:s pengalista genom tiderna. Men Lydia Ko är nu nära att ta över förstaplatsen.

Svensk Golf

23 år sedan Annika skapade historia

Läs reportaget från Annikas historiska start på herrtouren.