Det blev visserligen norsk seger i finalen av SM Match by Upfront. Men tvåan, Oliver Lilliedahl, kan ändå känna sig som en segrare – andraplatsen i tävlingen gav ett SM-guld i matchspel.
Tajt final
Norrmannen Sebastian Eidsæther Syr blev för svår i finalen och vann den med 3/1 efter en tajt holmgång.
Men segern i semifinalen mot titelförsvararen, Thom Hoetmer, på det 21:a hålet , samtidigt som Sebastian Petersen, som för övrigt vann Match-SM 2021, föll med ett hål i sin semifinal mot Sebastian Eidsæther Syr, gav Liliedahl SM-guldet.

Lilliedahl sällar sig till den exklusiva listan av namn som vunnit mästerskapet sedan starten 1904. Bland segrarna finns namn som Mats Lanner, Per-Ulrik Johansson och på senare år har Oliver Gillberg vunnit två gånger liksom Martin Eriksson.
Andraplatsen i SM-Match innebär att Lilliedahl slutat topp-tio i sina fyra senaste starter och han klättrar till 12:e plats på Road to Europe, Nordic Golf Leagues Order of Merit.