När Lexi Thompson rullade i en enmetersputt på det avslutande hålet tog hon hem Kingsmill Championship Presented by JTBC och med det sin åttonde seger på LPGA-touren i sin karriär.
Thompson spelade fin golf hela veckan vilket hennes resultat på 65, 65, 69 och 65 slag skvallrar om. Sammanlagt landade Thompson på 20 slag under par vilket räckte för en segermarginal på fem slag ned till In Gee Chun
Resultatet blir nytt rekord för tävlingen. Det gamla hölls av Annika Sörenstam.
– Det betyder väldigt mycket för mig. Jag har alltid sett upp till Annika, både på och utanför banan. Det här är en stor ära men jag fokuserade inte på rekordet. Jag kände inte ens till det innan i går kväll, säger Thompson till lpga.com.
Bästa svenska blev Madelene Sagström på en delad sjundeplats, tolv slag bakom Thompson. Anna Nordqvist slutade på en delad fjortondeplats.
Här hittar du toppen av resultatlistan:
