Hoppa till innehåll

Lengdén bäste svensk i Italien

Canter leder med två slag efter fantomgolf.

Trots två sena bogeys är Oscar Lengdén bäst av de blågula spelarna efter två ronder av Italian Open på Chervò Golf Club utanför Brescia.

Han följde upp sin fina inledningsrond på 65 slag med en 71-rond på fredagen. Lengdén var tre under för ronden med tre hål kvar men bogeys på hål 7 och 8 tog honom tillbaks till åtta under par för tävlingen och en delad 18:e plats.

Lengdén är åtta slag bakom ledande engelsmannen Laurie Canter, som spelat stor golf de två första dagarna. Canter har haft ronderna 60-68 och är med sina 16 under par två slag före tvåan och landsmannen Ross McGowan.

30-åringen från Bath har hittills ingen seger på Europatouren men har haft fin form den senaste tiden med bland annat en andraplats i Portugal Masters och en femteplats i Wales Open.

– Om man ska vara med däruppe på söndag eftermiddag så är det för tidigt att börja fundera nu. Det är massor av bra spelare som jagar bakom mig och jag ska försöka att vara avslappnad och spela vidare ungefär som de första två dagarna, sa Canter efter sin andrarond.

Näst bästa svenskar är Niklas Lemke (66-71) och Jens Fahrbring (70-67) på delad 31:a plats, Joel Sjöholm (68-70) är ytterligare ett slag längre ner på en delad 45:e plats.

Klicka på bilden nedan för att komma till ledartavlan.

Mer från samma ämne

Läs också

lag europa i ryder cup 2025
Tournytt

Så kvalar spelarna in till Ryder Cup 2027

Nu startar jakten på en plats i Europas Ryder Cup-lag. Här är kvalsystemet och poängen som står på spel.

justin rose slår ett golfslag ur en sandbunker på en golfbana
Tournytt

Rose bollskämt efter historiska majorsegern

Shiho Kuwaki blev först att vinna en major med en gul golfboll. Då skämtade Justin Rose om att det var dags att byta bollfärg.

golfspelaren alex norén i vit golfkeps
Tournytt

Sista chansen – så ser du Wyndham Championship

PGA Tour avslutar den vanliga säsongen i North Carolina. Tre svenskar jagar viktiga placeringar inför FedExCup-slutspelet.

Toursvepet – Lemke bäst i Louisville

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

Martin Strömberg

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Folkes fina form fortsätter

Så gick det för svenskarna på LET och DP World Tour.

Toursvepet – Starka ronder av Norén och Åberg

Följ de svenska spelarna runt om på världens tourer.

Så slutade streckstriden på DP World Tour

Marginalerna med – och mot – svenskarna.

Toursvepet – Lagergren har tätkänning i alperna

Följ de svenska spelarna runt om i Tourvärlden här i Toursvepet.