Hoppa till innehåll

Leishman överlägsen i Malaysia

Vann med fem slag efter mäktig avslutning

Martin Strömberg

 

Det blev aldrig någon riktig nerv ssta dagen av CIMB Classic på TPC Kuala Lumpur.

Australiern Marc Leishman gjorde fyra birdies första fem hålen och medspelarna Gary Woodland och Shubhankar Sharma kunde inte haka på tåget.

– Även om jag fick en bra start så visste jag att det skulle komma tuffa hål så det var ändå en tuff dag, sa Leishman efter sin avlutande 65-rond som innebar att han slutade hela 26 under par.

Segermarginalen blev stadiga fem slag ner till Emiliano Grillo, Chesson Hadley och Bronson Burgoon.

– Vi ska ställa pokalen i mitten av bordet och fira med några öl ikväll. Det känns fantastiskt just nu och skönt att vara tillbaks i vinnarcirkeln.

Segern var Leishmans fjärde på PGA-touren och den första sedan september ifjol då han vann BMW Championship.


Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren bryson dechambeau i ljusa golfkläder
Tournytt

DeChambeau kritisk: ”Inte vad vi skrev på för”

Inför 2026 byter LIV Golf från 54 till 72 hål. Bryson DeChambeau är tveksam – trots stöd från andra stjärnor.

Moutai Singapore Open - Round Two
Tournytt

LIV Golf League flyttar in på Viaplay – så ser du Hellgren i debuten

TV-tider för LIV Golf Leagues säsongspremiär i Saudiarabien.

golfspelaren jon rahm i rosa golfkeps och svart golfpiké
Tournytt

DP World Tour kan slopa böter för LIV-spel

DP World Tour utreder att slopa böter för spel i LIV Golf. Jon Rahm välkomnar dialogen.

TV: Se Leishmans magiska eagle

Trio leder i Malaysia

Martin Strömberg

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

61-rond (-11) av Woodland

Gary Woodland trivs i Malaysia.

CM Hellsten