Hoppa till innehåll

Lars golfliv – en berg- och dalbana

"Jag får såna fruktansvärda svackor"

Martin Strömberg
Lars golfliv – en berg- och dalbana

Som vi alla vet kan golflivet verkligen vara upp och ner.

Ena dagen är det underbart och rosenrött för att nästa rond bli helt nattsvart.

En som verkligen upplever golfen med alla känslor är Lars Ganesh, en singelhandicappare som fick tillbaks gnistan under Kings of Distance på Vallda.

– Jag har haft den värsta säsongen någonsin och var cirka fem minuter från att sluta helt. Dagen på Vallda gav mig energin och glädjen tillbaks, skrev Lars i ett mejl direkt efter eventet.

Nu har det gått några veckor och vi tog kontakt med Lars för att stämma av läget igen.

– Just nu har jag tagit ett break igen men jag tycker fortfarande att Kings of Distance var en fantastisk dag som överträffade alla mina förväntningar. Närmast hål med Niclas Fasth var mest intressant att se hur han hanterade vinden men också longdrivingstjärnorna Joe Miller och Sandra Carlborg var kul att lyssna på.

För att få tillbaks glädjen igen ska Lars testa hickorygolf efter förfrågan från en vän.

– Han har skaffat klubbor till mig och han säger att man blir glad bara man träffar bollen med hickory. Jag ska testa och se vad som händer och i varje fall ge det en chans.

Problemet för Lars är att hans prestationer pendlar kraftigt från rond till rond och att bollträffen sviker allt som oftast.

Och att det påverkar hans humör.

– Jag började spela i slutet av 80-talet och efter att ha hållit upp i många år började jag igen för tre år sedan. Vissa ronder känns allt som förr och jag kan gå runt par men andra dagar blir jag så fruktansvärt besviken. Jag struntar egentligen i scoren men när jag spelar så dåligt som jag gjort i år så mår jag dåligt rent psykiskt, berättar han.

Kanske kan hickorygolfen locka tillbaks glädjen igen.

 

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelarna will mcgee och annika sörenstam
Tournytt

Toursvepet – tung avslutning för Team Annika

Så gick det i årets sista tourtävlingar.

liv golf-flaggor vajandes i vinden
Tournytt

OWGR-chefen om LIV Golf: Besked dröjer

LIV Golfs beslut att gå över till 72 hål från 2026 kan stärka ligans ansökan om världsrankingpoäng, men något beslut är ännu inte fattat.

golfspelaren annika sörenstam med sin son will mcgee under en presskonferens
Tournytt

Sörenstam erkänner: Förlorar nu mot sonen

Golfikonen Annika Sörenstam har fått vänja sig vid en ny roll – den här sommaren har sonen Will, 14, slagit henne för första gången på golfbanan.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.