Hoppa till innehåll

Längfors ende svensk med till helgen

Per Längfors är ende svensken som tar sig vidare till helgens golfande.

Jesper Johansson

Efter 36 spelade hål är Per Längfors ende svensken på rätt sida kvalgränsen. I och med det tar han sig vidare till nästa steg i veckans lite udda tävling på European Tour – World Super 6 Perth.

Efter fredagens golf, där de 65 bästa med delningar tar sig vidare, kommer lördagen innebära ännu en kvalgräns. Då får tävlingens 24 bästa spelare chansen att delta i en matchtävling över sex hål för att på så sätt få fram en vinnare under söndagen.

Per Längfors är delad 37:a, två under par. 

I ledning är thailändaren Panuphol Pittayarat, nyzeeländaren Ryan Fox, australiern Matthew Griffin och belgaren Thomas Pieters. Totalt är de fyra åtta under par.

Här är toppen av ledartavlan:



För övriga svenskar blir det en lång hemresa som gäller. Anton Karlsson, som var bäste svensk efter torsdagsvarvet, fick inte ihop det under fredagen och missar cutten med minsta möjliga marginal.

Här är alla svenskresultat:

Längfors ende svensk med till helgen

Mer från samma ämne

Läs också

liv golf-flaggor vajandes i vinden
Tournytt

OWGR-chefen om LIV Golf: Besked dröjer

LIV Golfs beslut att gå över till 72 hål från 2026 kan stärka ligans ansökan om världsrankingpoäng, men något beslut är ännu inte fattat.

golfspelaren annika sörenstam med sin son will mcgee under en presskonferens
Tournytt

Sörenstam erkänner: Förlorar nu mot sonen

Golfikonen Annika Sörenstam har fått vänja sig vid en ny roll – den här sommaren har sonen Will, 14, slagit henne för första gången på golfbanan.

golfspelarna bryson dechambeau och rory mcilroy på en grön golfbana
Tournytt

McIlroy: ”Trodde att Bryson skulle vara det största hindret”

Rory McIlroy öppnar upp om den mentala kampen bakom Masters-triumfen på Augusta National.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.