Hoppa till innehåll

Langer vann sju tävlingar 2017 – men inte säsongslånga tävlingen

Bernhard Langer har haft ett makalöst år med sju segrar. Ändå vann han inte säsongslånga Charles Schwab Cup Trophy.

Jesper Johansson

Bernhard Langer var den spelare på PGA Tour Champions som vann flest gånger 2017. Ändå vann han inte den säsongslånga tävlingen Charles Schwab Cup Tropy, seniortourens variant på FedExCup.

Detta efter att Kevin Sutherland vann säsongsavslutningen ett slag före Vijay Singh.
Sutherland var inför tourfinalen rankad femma i den säsongslånga tävlingen, vilket innebar att en seger i Phoenix också skulle innebära en seger i totalen. 

Segern var Kevin Sutherlands första sedan hans enda seger på PGA Tour – 2002. Det här är första gången sedan 2013 som Langer inte vann Charles Schwab Cup Trophy.

Bernhard Langer vann alltså inte den säsongslånga tävlingen. Trots att tysken vann vid sju tillfällen. Tre av hans segrar kom i majors, två i slutspelet och under året har han 16 topp-10-placeringar, 21 topp-20-placeringar – på 22 starter.

Mer från samma ämne

Läs också

lag europa i ryder cup 2025
Tournytt

Så kvalar spelarna in till Ryder Cup 2027

Nu startar jakten på en plats i Europas Ryder Cup-lag. Här är kvalsystemet och poängen som står på spel.

justin rose slår ett golfslag ur en sandbunker på en golfbana
Tournytt

Rose bollskämt efter historiska majorsegern

Shiho Kuwaki blev först att vinna en major med en gul golfboll. Då skämtade Justin Rose om att det var dags att byta bollfärg.

golfspelaren alex norén i vit golfkeps
Tournytt

Sista chansen – så ser du Wyndham Championship

PGA Tour avslutar den vanliga säsongen i North Carolina. Tre svenskar jagar viktiga placeringar inför FedExCup-slutspelet.

Stark svenskavslutning när Kuwaki vann

Japansk övveraskning tog hem segern i AIG Women's Open.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Ny stark tävling av Wallin

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

Martin Strömberg

TourTempen – Puttningen såg bra ut

I TourTempen lyfter vi veckans starkaste prestationer, största besvikelser och snackisar som skakar golfvärlden.

Efter ryggproblemen: Lingmerth 13:e i comebacken

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

Följ Åbergs jakt på Colonial

Fem slag bakom ledande Cole inför slutronden av Charles Schwab Challenge.