Hoppa till innehåll

Langer historisk – äldste segraren någonsin

Tyske legendaren tog sin 42:a titel på amerikanska seniortouren.

Axel Bridal

64 år, 1 månad och 27 dagar. Så lyder den nya rekordnoteringen för den högsta åldern vid en seger på den amerikanska seniortouren.
Och föga överraskande handlar det om Bernhard Langer.

Segern kom i Dominion Energy Classic och var Langers första sedan mars, 2020.  Langer brädade Doug Barron redan på det första särspelshålet där tysken satte en två meter lång putt för birdie.

–  Allt hänger på en putt, det är så pass tajt det är här ute, sade Langer till den samlade median.

Tvåan Doug Barron missade sin birdieputt från ungefär samma avstånd strax innan Langers avgörande, men är bara imponerad av sin motståndare och spelkamrat.

– Han är fantastisk, otroligt begåvad och han är en av mina idoler och vänner, sade Barron om Langer. Jag är väldigt lyckligt lottad att kunna kalla honom min vän- Om jag ska bli slagen, jag har inget emot att bli slagen av honom.

I och med vinsten utökar Langer nu sin ledning till den nuvarande tvåan Jim Furyk på rankingen inför de sista slutspelstävlingarna i Charles Schwab Cup.

Robert Karlsson slutade på delad 31:plats, efter en avslutande 71-rond. Karlsson tappade därmed två placeringar på den totala rankingen och återfinns nu på plats 18.

Slutspelsfinalen avgörs på Phoenix Country Club den 11-14:e november.

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare med golfklubba på golfbana
Tournytt

Caddien lämnade mitt under PGA Tour-ronden

Alejandro Tosti fick klara sig utan sin ordinarie caddie efter nio hål. Mitt under ronden lade Cliff Ellis ner bagen och lämnade banan – av oklar anledning.

golfspelare med golfklubba på grön golfbana
Tournytt

Åberg jagar ledande Lagergren på Wentworth

Svensk rivstart på Wentworth

TOUR Championship 2026 - Previews
Tournytt

PGA Tour spikar nya systemet – så fungerar det 2028

PGA Tour görs om i grunden 2028. Nu är det klart vilka som får spela på den nya touren – och hur spelarna kan åka ur och ta sig tillbaka.

Stenson på par – Karlsson bäste svensk

På par efter första rundan i Senior PGA Championship – Karlsson bäste svensk.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Jacobson fyra i Richmond – klättrar på rankingen

på 14:e plats på Order of Merit med två tävlingar kvar av säsongen på PGA Tour Champions.

Toursvepet: MacIntyre tog första segern på PGA Tour

Ryder Cup-spelaren höll undan för amerikan i Kanada.

Haeggman avancerar i majorn

Har tätkänning halvvägs in i Senior PGA Championship.

Noréns närspel tog honom uppåt i Wells Fargo

Följ de svenska spelarna här i Toursvepet.