Hoppa till innehåll

Lånad putter och ny caddie – gick ändå på 67 slag

Langer hittade ny putter hos kollegan.

Det blev en konstig inledning av veckans Dick’s Sporting Goods Open på En-Joie Golf Club för tyske Bernhard Langer.

Hans ordinarie putter gick av dagen innan tävlingen startade och han fick leta febrilt för att hitta en som påminde honom om hans egen.

Till slut hittade han den hos kollegan Scott McCarron.

– Jag hade tur som överhuvudtaget hittade en som jag kunde spela med, sa Lenger efter sin inledningsrond på 67 slag.

Langer tvingades dessutom att använda sin vän, sportpsykologen Fran Pirozzolo, istället för hans ordinarie caddie, Terry Holt.

– Han växte upp en halv timme härifrån och är en god vän så jag tänkte, varför inte, förklarade Langer, som är tvåa efter första ronden, ett slag bakom Wes Short Jr.

Langer gjorde bland annat så här på det åttonde hålet.

Inga svenska spelare finns med den här veckan som är genrep inför nästa veckas major, U.S. Senior Open, på Omaha Country Club i Nebraska.

Samarbete med Bjäre Golfklubb

Varierat spel, vidsträckta vyer och gästfrihet – hos Bjäre Golfklubb i Skåne

På natursköna Bjärehalvön i nordvästra Skåne, strax utanför Båstad, ligger Bjäre Golfklubb Hotel & Lodge med öppna vyer över det i övrigt platta, skånska landskapet för en oförglömlig spelupplevelse.

Redaktionen

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren ludvig åberg i golfkläder på en golfbana
Tournytt

5 slag som gav Åberg miljoner – eller gjorde de det?

Vi fastnar gärna vid misstagen – eller de briljanta slagen. Men över 72 hål är det helheten som avgör.

golfspelaren phil mickelson gör tummen upp åt publiken på en golftävling
Tournytt

Kommer Mickelson någonsin tillbaka?

Phil Mickelson missar ännu en LIV-tävling och frågan växer: när, eller om, kommer han tillbaka? Är PGA Championship i fara?

två golfspelare i vita golfkläder på en golfbana
Tournytt

Slutar hellre än återvänder till PGA Tour

Thomas Pieters öppnar för att avsluta karriären om LIV Golf försvinner – och stänger dörren till PGA Tour.

Dubbla dubbelbogeys för Åberg i Mexiko

Så här gick det för de svenska spelarna under lördagen.

Svensk Golf

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

65-årige Langer skrev historia

Dansk seger i Thailand och världsettan starkast på LET.

Svensk Golf

Pettersson och Blommé jagar topplaceringar

Och Langer på väg mot historisk seger.

Svensk Golf

Langers nya magi – gick under sin egen ålder

"En av mina bästa ronder någonsin"

Amatörmisstaget som knäckte Langers putter

Olyckan var framme under torsdagens pro-am.