Ladies European Tour (LET) meddelade på måndagen att tourens VD Alexandra Armas kommer att lämna sin post den 1 oktober 2025. Armas har lett LET sedan 2020 och har under sin tid vid rodret ökat både antalet tävlingar och de totala prispengarna.
– Det har varit en ära att få leda Ladies European Tour och bidra till utvecklingen av damgolfen. Jag är otroligt stolt över vad vi har åstadkommit tillsammans – från att utöka tävlingsschemat och prispotterna till att skapa en starkare och mer hållbar framtid genom internationellt samarbete. Jag vill rikta ett stort tack till spelarna, våra partners, styrelsen och det fantastiska teamet på LET för deras engagemang, passion och stöd, säger Armas i ett pressmeddelande.
Andra period
Alexandra Armas var även VD för LET mellan 2005 och 2012. När Armas tog över för första gången fanns endast 15 tävlingar på schemat, men under hennes ledarskap växte touren till 29 tävlingar 2008, innan finanskrisen slog hårt mot sporten.
Den spanska före detta tourspelaren, med examen från Wake Forest University, har också varit en drivande kraft bakom skapandet av undertouren LET Access Series.
I sin andra period som VD har Armas varit central i det fördjupade samarbetet mellan LET och LPGA samt i utvecklingen av partnerskap med saudiska sponsorer som Aramco och Public Investment Fund (PIF).
LET:s styrelse har anlitat rekryteringsfirman Elevate Talent för att hitta Armas efterträdare. Det är samma företag som nyligen ledde processen när LPGA rekryterade sin nye kommissionär Craig Kessler.