Hoppa till innehåll

Kvalsvenskor klättrade på La Manga

Sex svenskor på rätt sida om kvalgränsen.

Tre ronder av finalkvalet till Ladies European Tour är spelade på spanska La Manga, och längst upp i toppen finns fortfarande den franska amatören Nastasia Nadaud. Den 18-åriga fransyskan, som bland annat vunnit Göteborg Open på LETAS under 2022, är 14 under par efter en rond på 66 slag (-5) på anläggningens något snällare norra bana, och är ett slag före tyskan Polly Mack på 13 under par.

Flera svenska spelare avancerade under tredje dagen och nu finns sex blågula på rätt sida om den kvalgräns som dras efter fyra av fem ronder, då 60 spelare plus delningar går vidare och får spela slutronden.

Linnea Johansson är bäst av svenskorna på fyra under par och delad 11:e plats efter två av ronderna på den tuffare södra banan. Sara Kjellker är ett slag längre ner på tre under par och delad 14:e plats medan Louise Ridderström avancerade upp till en delad 26:e plats efter en fin 71-rond på södra banan.

Emma Nilsson gick också hon på 71 slag på södra och hoppade upp till en delad 37:e plats, med Josefine Nyqvist (69 slag på norra), ett slag bakom sig på ett över par totalt och delad 45:a plats. Emelie Borggren (70 slag på norra) med sina två över par totalt balanserar runt kvalgränsen och är just nu på rätt sida på delad 55:e plats medan Isabella Deilert (73 slag södra) i nuläget är precis utanför på delad 62:a plats på tre över par.

Efter fem ronder får de 20 främsta i finalkvalet kategori 12 på LET medan placeringarna 21-50 får kategori 16. Övriga får kategori 20.

STÄLLNINGEN


Golfskolan – se våra instruktionsfilmer:


Mer från samma ämne

Läs också

liv golf-flaggor vajandes i vinden
Tournytt

OWGR-chefen om LIV Golf: Besked dröjer

LIV Golfs beslut att gå över till 72 hål från 2026 kan stärka ligans ansökan om världsrankingpoäng, men något beslut är ännu inte fattat.

golfspelaren annika sörenstam med sin son will mcgee under en presskonferens
Tournytt

Sörenstam erkänner: Förlorar nu mot sonen

Golfikonen Annika Sörenstam har fått vänja sig vid en ny roll – den här sommaren har sonen Will, 14, slagit henne för första gången på golfbanan.

golfspelarna bryson dechambeau och rory mcilroy på en grön golfbana
Tournytt

McIlroy: ”Trodde att Bryson skulle vara det största hindret”

Rory McIlroy öppnar upp om den mentala kampen bakom Masters-triumfen på Augusta National.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.