
Matt Vogt, 34, brukade bära bagar på Oakmont Country Club. Nu kommer han själv att spela i U.S. Open – på samma bana där han en gång arbetade som caddie.
I kvalspelet till U.S. Open deltar både världsspelare och amatörer som kämpar om de sista platserna i majorfältet. Bland de mer välkända namnen som kvalade in i år finns Cameron Young, Erik van Rooyen och LIV-spelaren Marc Leishman. Men som så ofta tog även flera oväntade spelare plats i U.S. Open – däribland amatören Matt Vogt.
– Det betyder otroligt mycket. Jag har knappt tillåtit mig själv att tänka på det. Med allt som pågår här med restaureringen av banan och U.S. Open i sig, så kändes det som en orealistisk dröm. Det här är en tävling för världens bästa proffs – inte för sådana som jag, säger Vogt på en presskonferens inför majortävlingen.
Vogt driver i dag en tandläkarpraktik i hemstaden Pittsburgh och har aldrig haft ambitionen att gå hela vägen inom golfen.
– Kanske drömde jag inte stort nog, eller så hade jag bara inte det där lilla extra som krävs. Jag spelade med många som hade det, som man kunde se hade en chans att nå touren. För mig var det aldrig något jag på allvar funderade över.
”Borde ha varit här varje måndag”
Erfarenheten från caddieåren på Oakmont ger honom åtminstone en viss bekantskap med banan, även om han i efterhand ångrar att han inte utnyttjade möjligheten att spela den oftare.
– Vi fick spela på måndagskvällarna, men ärligt talat uppskattade vi det nog inte så mycket som vi borde ha gjort. Så här i efterhand tänker man att vi borde ha varit här varje måndag.
Trots sin oväntade plats i startfältet har Vogt fötterna på jorden. Att gå vidare till helgens ronder vore en sensation, men för honom är deltagandet i sig den stora segern. Hans framgång har också lett till ökad uppmärksamhet – inte minst för den tandläkarmottagning han driver.
– Det är kul om det leder till fler patienter, men det är inte därför jag gör det här. Vi försöker ta hand om människor på bästa sätt, och om det här ger oss något att prata om på kliniken så är det bara positivt.
Viktigast av allt är ändå budskapet han vill förmedla.
– Jag vet inte riktigt varför min historia har fått så mycket uppmärksamhet, men kanske handlar det om att människor blir inspirerade. En av mina målsättningar den här veckan, utöver att spela så bra jag kan, är att inspirera andra. Att visa att det aldrig är för sent att följa en dröm, även om andra tycker att det verkar dumt eller orealistiskt. Det är värt att försöka.
Datagolf ger Vogt 0,0 procent vinstchans, 0,0 för topp 10 och 0,7 procent för att klara kvalgränsen. Scottie Scheffler ges bäst vinstchanser. Läs mer om det här.