Hoppa till innehåll

Kuchar leder inför helgen

Två raka 63-ronder för amerikanen.

Jesper Johansson

Matt Kuchar vann senast i höstas då PGA Tour besökte Mexiko och Mayakoba Golf Classic spelades. Innan dess var det RBC Heritage 2014 som Kuchar vann.

Men att det ska ta 1 667 dagar mellan segrarna finns det nu anledning att inte tro. För efter två varv av Sony Open på Hawaii är Matt Kuchar åter i ledning. Det efter att två dagar i rad gått på 63 slag, sju under par.
– Att gå sju under två dagar i rad är oväntad men helt klart väldigt exalterande, sa Kuchar efter det andra varvet på Waialae Golf Club till PGA Tour.

Säsongen 2017-2018 var amerikanens sämsta sedan 2008 och han slutade då 76:a på FedExCup. Det vill han inte vara med om igen.
– Förra året fick jag kämpa hårdare än jag någonsin gjort. När Ryder Cup närmade sig var det vissa saker som inte stämde och jag var ovan i den situationen.
– Nu är jag och mitt golfande på en bättre plats och det är skönt. Men jag vet inte om jag kan slappna av helt. Jag försöker attackera golfbanan på samma sätt, sa Kuchar.

Här är toppen av ledartavlan:

Kuchar leder inför helgen

Jonas Blixt var ende svensk i startfältet men han får inte spela i helgen efter att totalt ha gått tre över par på de första två varven. Andra stora namn som missade cutten är bland annat Jordan Spieth och Adam Scott.


Mer från samma ämne

Läs också

Wallin Blomstrand
Tournytt

Två nya svenskar på DP World Tour

Blomstrand och Wallin fixade korten efter snygga säsonger på HotelPlanner Tour.

David Lundgren
Tournytt

Sex svenskar på rätt sida i kvalskolan

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

Henrik Stenson
Tournytt

Stenson i vinnarhålet – jagar första segern

Delar tredjeplatsen i Arkansas efter 68 slag andra ronden.

Caddien lämnade mitt under PGA Tour-ronden

Alejandro Tosti fick klara sig utan sin ordinarie caddie efter nio hål. Mitt under ronden lade Cliff Ellis ner bagen och lämnade banan – av oklar anledning.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

McIlroy om årets spelare: ”Beror på vad du värderar”

Vem har egentligen varit PGA Tour-säsongens bästa spelare? Rory McIlroy vill inte peka ut någon självklar favorit.

Sista chansen – så ser du Wyndham Championship

PGA Tour avslutar den vanliga säsongen i North Carolina. Tre svenskar jagar viktiga placeringar inför FedExCup-slutspelet.

Förändringarna är igång – Hawaii-tävling flyttar

Sony Open försvinner från PGA Tour och återuppstår nästa år på seniortouren. Beskedet kommer samtidigt som touren genomför sin största omorganisation på flera decennier.

Trots småmissar – Åberg i slagläge inför helgen

Bara fyra slag bakom ledaren efter 36 hål.

Martin Strömberg