Hoppa till innehåll

Kuchar: ”Det gör ont”

Tvåan fick sympatier av alla

Martin Strömberg

Han var i ledningen med fem hål kvar och på väg mot sin första major.

Men när Jordan Spieth trampade gasen i botten under sista fem hålen kunde inte Kuchar svara. Trots att han själv gick två under.

– Det gör ont. Jag kände smaken av seger och chansen att vinna en är något jag tränat för hela livet, sa en märkbart tagen Matt Kuchar efteråt.

Den absolut största snackisen efter årets avslutning av The Open var Jordan Spieths cirkus på 13:e hålet då det tog en evighet för honom att droppa sin ospelbara boll på övningsområdet som satts upp under tävlingen.

– Det var en känslig situation och jag har förståelse för att det tog tid. Jag ville inte stressa på Jordan och jag gick ju från hålet med ett slags ledning, sa en sportslig Kuchar.

Som också hyllades stort av Spieth efteråt.

– I mina ögon vann Matt Kuchar en major idag. Han är en mästare både på och utamför banan och jag har enorm respekt för honom, sa Spieth.

40-årige Matt Kuchar får fortsätta att vänta på en eventuell första major.

 

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren anna nordqvist i blåvita golfkläder
Tournytt

Nordqvist har valt – här är Europas Solheim Cup-lag

Två svenskor finns med när Anna Nordqvist presenterat hela Europas lag till Solheim Cup 2026. Maja Stark och Linn Grant kvalificerade sig båda via världsrankingen.

DETROIT, MICHIGAN - AUGUST 02: Rickie Fowler of the United States tosses his ball on the 18th green during the final round of the Rocket Classic 2026 at Detroit Golf Club on August 02, 2026 in Detroit, Michigan. (Photo by Raj Mehta/Getty Images)
Tournytt

Uppgifter: På väg mot operation

Rickie Fowler har dragits med problem sedan Ryder Cup 2023. Nu pekar uppgifter på att amerikanen ska opereras efter säsongen.

golfspelaren linn grant slår golfslag så sand yr
Tournytt

TourTempen – Det kommer vända

I TourTempen lyfter vi veckans starkaste prestationer, största besvikelser och snackisar som skakar golfvärlden.

Sammanfattning, dag två, The Open 2026

DeChambeau imponerar på Royal Birkdale.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Då startar svenskarna i The Open 2026

Flera intressanta svenskbollar under de två första ronderna på Royal Birkdale.

Fem svenskar i årets sista major

Här är de blågula hoppen på Royal Birkdale.

De knep varsin plats i The Open

Två amerikaner och en fransos tog chansen.

Åberg besviken: ”Har för dålig koll på var bollen tar vägen”

Letar efter formen inför årets sista major.