Hoppa till innehåll

Kristoffer Broberg bloggar för European Tour

”De sista sex åren har det känns som att varje gång jag tagit ett litet steg framåt, har något tryckt mig bakåt igen.”

Kristoffer Broberg tog sin andra seger på European Tour för tre veckor sedan. Segern i Dutch Open kom sex år efter hans första. Och det har varit jobbiga år för svensken, fyllda av motgångar och skador. 

I veckan spelar 35-åringen Open de España och har samtidigt fått uppdraget av European Tour att skriva i deras Players Blog. 

I bloggen redogör Broberg detaljerat om sin resa senaste åren. 

”De sista sex åren har det känns som att varje gång jag tagit ett litet steg framåt, har något tryckt mig bakåt igen. Att vara tillbaka i vinnarcirkeln betyder så mycket. Jag har varit med om så mycket sedan min första vinst 2015. Jag gick från att vinna i Kina och vara 65:a på världsrankingen till att genomgå så många skador, operationer och undra över om jag någonsin skulle slå på en golfboll eller spela en tourtävling igen.”, skriver Broberg.

”Helvetet”

”2016 började helvetet /…/ saker blir inte bättre med en gång, och det tog lång tid för mig att förstå att eftersom min kropp ändrats så måste jag också ändra mitt sätt att spela och träna på.”

Kristoffer Broberg startade året på 1 894:e plats på världsrankingen. Nu är han rankad 209. 

Klicka här för hela blogginlägget.

Klicka här för aktuell ledartavla i Open de España.


Mer från samma ämne

Läs också

liv golf-flaggor vajandes i vinden
Tournytt

OWGR-chefen om LIV Golf: Besked dröjer

LIV Golfs beslut att gå över till 72 hål från 2026 kan stärka ligans ansökan om världsrankingpoäng, men något beslut är ännu inte fattat.

golfspelaren annika sörenstam med sin son will mcgee under en presskonferens
Tournytt

Sörenstam erkänner: Förlorar nu mot sonen

Golfikonen Annika Sörenstam har fått vänja sig vid en ny roll – den här sommaren har sonen Will, 14, slagit henne för första gången på golfbanan.

golfspelarna bryson dechambeau och rory mcilroy på en grön golfbana
Tournytt

McIlroy: ”Trodde att Bryson skulle vara det största hindret”

Rory McIlroy öppnar upp om den mentala kampen bakom Masters-triumfen på Augusta National.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.