Hoppa till innehåll

Korda och Thompson frontar i Florida

Två storstjärnor och unga löftet i ledarbollen.

Det är fortsatt mycket jämnt i toppen inför slutronden av Pelican Women´s Championship i Florida.

Men efter birdies på hål 17 och 18 tog sig Nelly Korda upp jämsides med Lexi Thompson på 16 under par efter tre ronder. I söndagens ledarboll får de dessutom sällskap av Jennifer Kupcho som bara är ett slag bakom på 15 under.

– Jag ska bara fortsätta att vara aggressiv som jag varit hela tävlingen. Jag har slagit bollen bra och gett mig själv många möjligheter, jag ska bara fortsätta på den vägen, sa Nelly Korda efter sin 63-rond.

För Lexi Thompson kan det bli första segern sedan Shoprite Classic 2019 och hon ger sitt hårda arbete på puttinggrenen äran för framgången den här veckan.

– Jag har tränat hårt på att förbättra min puttning och det känns bättre än på länge. Hoppas att jag kan fortsätta att fokusera på ett slag i taget och se slagen framför mig sista dagen.

Två svenskor klarade kvalgränsen och Pernilla Lindberg och Madelene Sagström delar av 41:a platsen inför sista ronden.

För Lindbergs del har hon inte fått de resultat som hon känner att hon har i sig. Och ofta har det varit hennes adelsmärke, puttningen, som svikit.

– Spelet har inte känts så dåligt. Men första halvan av året slog jag bollen bättre än jag någonsin gjort och då var puttern helt iskall. Andra halvan har jag slagit bollen mindre bra men puttningen har fortsatt att vara frustrerande. Den här veckan känns allt bättre och det är väl bättre sent än aldrig.

Klicka på bilden nedan för att komma till ledartavlan.


Golfskolan – se våra instruktionsfilmer:


Mer från samma ämne

Läs också

Linnea Ström
Tournytt

Toursvepet – Ström ensam svenska kvar

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

golfspelaren tiger woods i röd golfpiké
Tournytt

Tiger Woods med i The Masters? Nya tecken väcker hopp

Uppdateringar i Masters-appen och rykten från Augusta får golfvärlden att spekulera igen.

golfspelare slår med golfklubb på en golfbana
Tournytt

Golfikonen tar över efter svenske pionjären

Colin Montgomerie tar plats i European Tour Groups styrelse – ersätter Ove Sellberg.

Världstvåan vann utan att spela

Sista ronden ställdes in på grund av kyla – Korda segrare igen efter ett drygt år.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Grant bästa svenska i Florida

Hårda vindar gav höga scorer under lördagen på lake Nona.

Allt om Evian Championship

Svenskorna, tv-tider, starttider för årets fjärde dammajor.

Starks jättelyft på Rolex Rankings

Ny världssexa på senaste världsrankingen.

Maja Stark vann U.S. Women’s Open!

Tog sin första majorseger på Erin Hills efter stabil sistarond.