Hoppa till innehåll

Korda – endast tredje amerikanska världsettan i historien

Genom åren har endast tre amerikanskor varit världsetta. Den tredje tog sig till platsen efter helgens majorseger.

Jesper Johansson

Nelly Korda, 22 år, är nu världens högst rankade damspelare.
Detta efter att ha vunnit KPMG Women’s PGA Championship under söndagen efter en imponerande avslutande rond innehållandes bland annat två eagles.

Detta innebär att Nelly Korda är den tredje amerikanskan genom tiderna att vara rankad etta i världen. Hur konstigt det än låter har alltså endast två spelare från USA varit etta tidigare. Stacy Lewis var det under fyra veckor 2013 och 21 veckor 2014. Crisite Kerr var världsetta under fem veckor 2010.
– Att bli världsetta har alltid varit ett av mina mål och jag kan inte tro att jag faktiskt lyckats. De andra spelarna som rankats etta är enastående och jag är hedrad över att finnas på samma lista, säger Korda.

Att Nelly Korda skulle bli världsetta under året kändes inte helt otänkbart med tanke på hennes starka resultat. 2021 har hon nu vunnit vid tre tillfällen och totalt har hon åtta topp-10-placeringar. Hon har gjort flest birdies av alla på LPGA Tour och har flest ronder på 60-talet. Hon är delad etta i antalet eagles.

Genom åren skulle det säkerligen ha funnits fler amerikanska världsettor men rankingen startade först 2006. Då var det Annika Sörenstam som rankades högst.


De tre högst rankade svenska damerna lyckades alla klättra under helgen.

Här är svensktoppen:

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren ludvig åberg med driver på golfbana
Tournytt

Åberg glänste trots stora problem från tee

Ludvig Åberg tappade slag från tee – men räddade upp ronden med vasst järnspel och briljant puttning.

golfspelaren marcus kinhult i varma golfkläder
Tournytt

Kinhult i ensam ledning – drömstart i Skottland

Marcus Kinhults ”fula 67:a” tog honom direkt upp i topp i veckans DP World Tour-tävling på Trump International Golf Links.

golfspelaren ludvig åberg slår med en järnklubba på en golfbana
Tournytt

Åberg i utvald grupp – starttider BMW Championship 2026

Ludvig Åberg spelar med Collin Morikawa i en utvald grupp medan Alex Norén spelar med Jake Knapp. Här är starttiderna i BMW Championship.

Sex svenskor i årets fjärde major

Starttider och TV-tider från årets fjärde dammajor.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Bytte putter efter rond ett – vann sin första major

Stark bästa svenska på delad 37:e plats.

Tung rond för Stark på Hazeltine

Puttningen stämde inte alls – behövde 35 puttar på lördagen.

67-rond av Stark – klättrar på Hazeltine

Svenskan på elfteplats efter andra dagens näst bästa score.

Sörenstam: Korda måste vinna alla fem majors

LPGA anser att fyra raka majors räcker för en Grand Slam. Men Annika Sörenstam håller inte med.