Hoppa till innehåll

Koepkas drömeagle gav seger i Phoenix

Tog första segern sedan 2019 efter en läcker avslutning.

Förhandsscenariot inför sista ronden av Waste Management Phoenix Open var en duell mellan Xander Schauffele och pånyttfödde Jordan Spieth.

Istället blev det en annan storspelare som steg upp från dödsriket.

Brooks Koepka kom från tre raka missade kvalgränser och ett års skadehelvete och vann på TPC Scottsdale efter en mäktig eagle på det näst sista hålet.

Koepka gick sista sex hålen fem under par.

– Det fanns en kort period när jag var skadad som jag tvivlade på om jag skulle kunna komma tillbaks till mitt gamla jag igen. Det spelade ingen roll hur mycket jag tränade och hur mycket rehab jag körde så blev mitt knä inte bättre, sa en lycklig Koepka efter sin åttonde seger på PGA-touren och den första sedan WGC–FedEx St. Jude Invitational 2019.

Koepka gick sista ronden på 65 slag (-6) och segermöjligheten dök upp mot slutet eftersom varken Schauffele (71) eller Spieth (72) hade sina bästa dagar.

– Jag kände hela tiden att jag hade chansen om jag kunde avsluta bra. Jag har saknat den där känslan av att slåss om segern och det var en skön känsla att kunna plocka fram slagen som behövdes, sa Koepka.

När Schauffele kom till sista hålet var han tvungen att sätta inspelet för att nå Koepka men han fick nöja sig med en birdie och delad andraplats tillsammans med Kyuong-Hoon Lee.

För Spieth blev det till slut en delad fjärdeplats och ändå ett steg i rätt riktning.

Men puttningen som burit honom under de tre första ronderna var plötsligt som bortblåst under söndagen.

– Jag slog många bra puttar men kunde inte får fram bollen till hålet, alla puttar såg snabbare ut än de var. Lika stora som hålen sett ut tidigare dagar, lika små var de idag, sa en besviken men ändå förväntansfull Spieth.

– Jag tar med mig mycket positivt från den här veckan, att kunna vara med och slåss om segern trots att jag inte var i närheten av mitt bästa spel.

Enda svensken Henrik Norlander avslutade starkt med 67 slag (-4) och han avancerade sex placeringar till en delad 22:a plats. Norlander behåller också sin 39-placering på FedEx Cup-listan.

Klicka på bilden nedan för att komma till resultaten.

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren viktor hovland, järnklubba, ljusa mönstrade golfkläder
Tournytt

Hovland kritisk till PGA Tours hantering av LIV-spelare

Viktor Hovland välkomnar återvändande stjärnor – men ifrågasätter PGA Tours linje efter LIV-avhoppen.

två män vid ett podium och en pokal
Tournytt

LIV Golf får världsrankingpoäng – men!

OWGR ger grönt ljus från 2026. Beslutet välkomnas – men väcker också kritik.

golfspelaren bryson dechambeau i ljusa golfkläder
Tournytt

DeChambeau kritisk: ”Inte vad vi skrev på för”

Inför 2026 byter LIV Golf från 54 till 72 hål. Bryson DeChambeau är tveksam – trots stöd från andra stjärnor.

Tiger Woods om Koepka: ”Säger mycket om PGA Tour”

Tiger Woods kommenterar Brooks Koepkas väg tillbaka till PGA Tour och förklarar hur beslutet togs.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Horschel tveksam till straff för Koepka

Billy Horschel ger sin syn på hur Brooks Koepka bör behandlas om han skulle återvända till PGA Tour.

Norén sjua – klättrar i FedEx Cup

Nära, nära att knipa en riktig topplacering.

Svensson och Norén jagar seger i 3M Open

Två och tre slag från täten inför slutronden i Minneapolis.

Åberg i Featured groups på Harbour Town

Starttider och tv-tider från RBC Heritage.