Hoppa till innehåll

Ko tackar amatörerna

"Jag får slå inspelen först hela tiden"

Martin Strömberg

Förre världsettan, Lydia Ko, har gett sig själv en fin start på 2019.

Ko leder Diamond Resort Tournament of Champions efter 54 hål. Och hon stortrivs med att spela pro-am tillsammans med kändisar i säsongsupptakten vilket är ett nytt format för året.

– Jag hade verkligen perfekta spelkamrater idag och man kan lugnt säga att jag fick spela in mina andraslag först hela dagen, sa Ko om sina långslående amatörer.

Det blev 66 slag tredje ronden och Ko delar ledningen med sydkoreanskan Eun-Hee Ji på 13 under par.

Den 21-åriga nyazeeländskan har hunnit med att vinna 15 tävlingar på LPGA och tog hem en seger ifjol, nu siktar hon på ännu en.

– Jag ska gå ut och föröska träffa så många fairways som möjligt så att jag kan ge mig många chanser.

På tredjeplatsen finns kanadensiskan Brooke Henderson på tolv under par.

Svenskorna spelade bra tredje dagen och klättrade några placeringar. Anna Nordqvist hade 69 slag och är på 22:a plats medan Pernilla Lindberg är 23:a efter 68 slag på lördagen.

 

Ko tackar amatörerna

Mer från samma ämne

Läs också

liv golf-flaggor vajandes i vinden
Tournytt

OWGR-chefen om LIV Golf: Besked dröjer

LIV Golfs beslut att gå över till 72 hål från 2026 kan stärka ligans ansökan om världsrankingpoäng, men något beslut är ännu inte fattat.

golfspelaren annika sörenstam med sin son will mcgee under en presskonferens
Tournytt

Sörenstam erkänner: Förlorar nu mot sonen

Golfikonen Annika Sörenstam har fått vänja sig vid en ny roll – den här sommaren har sonen Will, 14, slagit henne för första gången på golfbanan.

golfspelarna bryson dechambeau och rory mcilroy på en grön golfbana
Tournytt

McIlroy: ”Trodde att Bryson skulle vara det största hindret”

Rory McIlroy öppnar upp om den mentala kampen bakom Masters-triumfen på Augusta National.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.