Hoppa till innehåll

KLART: Ludvig Åberg går direkt till PGA Tour

Landslagscoachen: ”Han har egentligen inga svagheter.”

Världens bäste amatörgolfare Ludvig Åberg har gjort sin sista start som amatör. Nu blir han proffs och är klar för spel på PGA Tour resten av den här säsongen och även nästa år då touren återgår till att spelas över ett kalenderår. 

23-årige Åberg från Eslöv toppar collegerankingen PGA Tour University efter att singelspelet i  NCAA D1 Men’s Championship avslutades på måndagen. Åberg gjorde ingen jättetävling och slutade på en för honom blygsam delad 29:e plats. Men försprånget på rankingen var rejält och Texas Tech-spelaren blir den första att spela till sig PGA Tour-rättigheter i det nya systemet. 

Fred Biondi vann tävlingen och slutar tvåa bakom Åberg i rankingen. Biondi och ytterligare tre spelare får fullt tourkort på undertouren Korn Ferry resten av den här säsongen samt en plats i finalkvalet till PGA Tour. 

Ludvig Åberg har varit världsetta bland amatörer av och till under de senaste två åren. Han har genomfört och fullföljt sin utbildning på Texas Tech University samtidigt som han från början har levererat och imponerat på golfbanan. 

Han är tillsammans med Jon Rahm de enda som tilldelats Ben Hogan Award för bästa collegespelare två år i rad. Under sin collegekarriär blev det åtta individuella segrar för Åberg, varav två raka i stortävlingen Big 12 Conference Championship. 

Han har vunnit två gånger på svenska touren och har redan hunnit med fem PGA Tour-tävlingar som amatör där han har klarat kvalgränsen tre gånger och slutat delad 24 som bäst (Arnold Palmer Invitational, bästa placering av en amatör i tävlingens historia). 

Nu börjar proffslivet och redan nästa vecka spelar han sin första tävling – RBC Canadian Open som spelas samtidigt som Scandinavian Mixed på Ullna. 

– Det är otroligt kul. Han har egentligen inga svagheter. Han är ett bra exempel på en person som går den här långa vägen. Han har hunnit gjort klart hela utbildningen ordentligt och varit världsetta av och till de sista två åren. Så han är verkligen värdig, säger landslagscoachen Jonnie Eriksson till TT.  

LÄS OCKSÅ:

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare med golfklubba på golfbana
Tournytt

Caddien lämnade mitt under PGA Tour-ronden

Alejandro Tosti fick klara sig utan sin ordinarie caddie efter nio hål. Mitt under ronden lade Cliff Ellis ner bagen och lämnade banan – av oklar anledning.

golfspelare med golfklubba på grön golfbana
Tournytt

Åberg jagar ledande Lagergren på Wentworth

Svensk rivstart på Wentworth

TOUR Championship 2026 - Previews
Tournytt

PGA Tour spikar nya systemet – så fungerar det 2028

PGA Tour görs om i grunden 2028. Nu är det klart vilka som får spela på den nya touren – och hur spelarna kan åka ur och ta sig tillbaka.

Caddien lämnade mitt under PGA Tour-ronden

Alejandro Tosti fick klara sig utan sin ordinarie caddie efter nio hål. Mitt under ronden lade Cliff Ellis ner bagen och lämnade banan – av oklar anledning.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Åberg jagar ledande Lagergren på Wentworth

Joakim Lagergren öppnade med 66 slag och delar ledningen i BMW PGA Championship. Ett slag bakom finns Ludvig Åberg.

PGA Tour spikar nya systemet – så fungerar det 2028

PGA Tour görs om i grunden 2028. Nu är det klart vilka som får spela på den nya touren – och hur spelarna kan åka ur och ta sig tillbaka.

Åberg och Norén i samma grupp på Wentworth

Ludvig Åberg och titelförsvarande Alex Norén får sällskap av Robert MacIntyre under de två första ronderna av BMW PGA Championship.

Åberg och Norén med på Donalds Ryder Cup-träff

Ludvig Åberg är redan ett etablerat Ryder Cup-namn. Nu kan Alex Norén vara på väg tillbaka – svenskarna var med när Luke Donald samlade potentiella spelare på Adare Manor.