Hoppa till innehåll

Klart: Här spelas Scandinavian Mixed 2022

Halmstad Golfklubb kommer sommaren 2022 vara värd för Europeas bästa damer och herrar.

Jesper Johansson

Halmstad Golfklubb kommer att vara värd för Scandinavian Mixed 2022. Tävlingen, med Annika Sörenstam och Henrik Stenson som värdar, kommer att spelas 9–12 juni.

Tävlingen där damer och herrar spelar i samma startfält kommer åter att ha 78 spelare från European Tour och 78 från Ladies European Tour. Alla spelar om samma trofé och samma prispeng. I år, på Vallda G&CC utanför Kungsbacka, vann Jonathan Caldwell tävlingen.

Norra banan på Halmstad GK är som alla vet inte helt ovan med att vara värd för stora tävlingar. 2007 avgjordes Solheim Cup där.
– Jag ser fram emot nästa upplaga av Scandinavian Mixed och att få spela på Halmstad Golfklubb, en bana där Solheim Cup och ANNIKA Invitational Europe spelats. Jag vet redan nu att det kommer bli en bra vecka för alla involverade, säger Annika Sörenstam i ett pressmeddelande.
– Att ta damerna och herrarna till samma professionella tävling var en stor succé och vi lärde oss mycket från sommarens tävling. Henrik och jag vill ge vidare vår sport till en yngre generation i Sverige och vi längtar redan efter att ha supportrar på plats nästa år för att ta del av den speciella atmosfären.

Henrik Stenson:
– Det är härligt att vi kunnat ta Scandinavian Mixed till Halmstad nästa sommar. Jag har spelat ett antal juniortävlingar på banan men aldrig på den här nivån och jag tror den kommer bli en perfekt värd för European Tour och Ladies European Tour.
– Det var mycket roligt att vara värd för tävlingen med Annika i år men det som saknades var publiken som inte fick vara där. Vi ser båda fram emot att välkomna alla svenskar för ett större och bättre event i år.

Mer från samma ämne

Läs också

liv golf-flaggor vajandes i vinden
Tournytt

OWGR-chefen om LIV Golf: Besked dröjer

LIV Golfs beslut att gå över till 72 hål från 2026 kan stärka ligans ansökan om världsrankingpoäng, men något beslut är ännu inte fattat.

golfspelaren annika sörenstam med sin son will mcgee under en presskonferens
Tournytt

Sörenstam erkänner: Förlorar nu mot sonen

Golfikonen Annika Sörenstam har fått vänja sig vid en ny roll – den här sommaren har sonen Will, 14, slagit henne för första gången på golfbanan.

golfspelarna bryson dechambeau och rory mcilroy på en grön golfbana
Tournytt

McIlroy: ”Trodde att Bryson skulle vara det största hindret”

Rory McIlroy öppnar upp om den mentala kampen bakom Masters-triumfen på Augusta National.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.