Hoppa till innehåll

Kjellker starkast på Allerum

Tredje raka amatörsegern på Nordic Golf League.

För tredje tävlingen i rad segrade en landslagsamatör på Nordic Golf Tour. Efter Linn Grants seger i Uppsala och Ingrid Lindblads i Varberg tog Sara Kjellker under fredagen hem Allerum Open presented by Ahlsell.

Segerresultatet skrevs till 12 under par och segermarginalen till tvåorna Linda Lundqvist och Louise Rydqvist blev ett slag.

– Superkul, det har varit jätteroliga dagar och jag är jätteglad. Jag visste att jag ledde med två slag över Louise inför sista hålet men jag hade ingen aning om resten av startfältet så jag var lite nervös, säger Sara Kjellker efter prisutdelningen i Klubb-TV.

Linn Grant slutade fyra på Allerum och leder rankingen – Road to Creekhouse Ladies Open – där de tre främsta vid säsongens slut får en plats i startfältet vid LET-tävlingen Creekhouse Ladies Open i juni 2021.

Klicka på bilden nedan för att komma till resultaten.

Mer från samma ämne

Läs också

liv golf-flaggor vajandes i vinden
Tournytt

OWGR-chefen om LIV Golf: Besked dröjer

LIV Golfs beslut att gå över till 72 hål från 2026 kan stärka ligans ansökan om världsrankingpoäng, men något beslut är ännu inte fattat.

golfspelaren annika sörenstam med sin son will mcgee under en presskonferens
Tournytt

Sörenstam erkänner: Förlorar nu mot sonen

Golfikonen Annika Sörenstam har fått vänja sig vid en ny roll – den här sommaren har sonen Will, 14, slagit henne för första gången på golfbanan.

golfspelarna bryson dechambeau och rory mcilroy på en grön golfbana
Tournytt

McIlroy: ”Trodde att Bryson skulle vara det största hindret”

Rory McIlroy öppnar upp om den mentala kampen bakom Masters-triumfen på Augusta National.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.