Hoppa till innehåll

Kjellker delad trea efter 66-rond

Eagle kickstartade ronden för svenska rookien.

Svensk Golf

Sara Kjellker har gjort en fin säsong så här långt på Ladies European Tour och är 25:a på LET:s Order of Merit, Race to Costa del Sol. Det har hittills blivit fem topp tio-placeringar och den här veckan i Women’s Indian Open blev plötsligt betydligt ljusare efter den andra ronden. Kjellker gick runt på 66 slag (-6) och avancerade 15 placeringar upp till en delad tredjeplats inför helgen.

– De första sex hålen var helt galet idag och det kändes som det kunde gå åt vilket håll som helst. Eaglen på åttonde hålet fick igång mig och satte mig på rätt kurs resten av ronden, sa Kjellker efteråt.

Svenskan är fem under par efter 36 hål och bara två slag bakom ledande tyskan Aline Krauter. Johanna Gustavsson är näst bästa svenska spelare på delad 14:e plats, på par totalt och sex slag bakom ledande Krauter. Lisa Pettersson och Linda Wessberg delar 20:e plats på ett över par.

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare utan golfkepsar i vita golfkläder
Tournytt

TourTempen – Stjärnornas frånvaro sänder märkliga signaler

I TourTempen lyfter vi förra veckans starkaste prestationer, största besvikelser och snackisar som skakar golfvärlden.

golfspelaren bryson dechambeau i blåa golfkläder
Tournytt

DeChambeau tror på LIV 2.0: ”Ska göras rätt den här gången”

Stjärnorna lämnar och LIV Golf kämpar för sin överlevnad. Men Bryson DeChambeau tror på nystarten.

Björn Åkesson
Tournytt

Svenskar i särspel på måndagen

Fem svenskar vidare till Finalkvalet – två till kan bli klara på måndagen.

Folke delar ledningen efter 65-rond

Jagar första segern på LET efter bogeyfri andrarond.

Martin Strömberg

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Tangerat personbästa av Arwefjäll i Mauritius

Delade andraplatsen efter bogeyfri avslutande 66-rond

Toursvepet – Hellgren bogeyfri sista ronden

Så gick det för de svenska spelarna på LPGA, LET och LIV Golf.

Martin Strömberg

Pettersson femma i Malaga

Två slag från andraplatsen i säsongsavslutningen.

Toursvepet – Ny stark insats av Lagergren

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.