Hoppa till innehåll

Kinhults succé i tourfinalen

Marcus Kinhult fick en bra start i DP World Tour Championship.

CM Hellsten
Kinhults succé i tourfinalen

2014 åkte Marcus Kinhult till Dubai på semester för att som åskådare på nära håll studera stjärnorna som gjorde upp om European Tour-titeln.
2018 är han på Jumeirah Golf Estates som en av ET:s 60 främsta.

Kinhult redo för debuten i DP World Tour Championship

Marcus Kinhult inledde ronden med en bogey på hål 3 och resten par under första nio. Efter varvningen och på vägen tillbaka till klubbhuset hände det dock grejer.
• Birdie 10.
• Birdie 12.
• Birdie 16.
• Birdie 18.

Kinhults succé i tourfinalen

När Skaftösonen signerade scorekortet innehöll det 69 slag (-3) och han delade då tiondeplatsen – tre slag från täten.
– Det var vårdad golf idag. Det finns alltid lite osäkerhet inför första tävlingsvarvet på en ny bana, men jag är nöjd med hur vi tog oss runt idag. Det finns mer att önska av spelet, men en godkänd insats. Nu är vi varma i kläderna, väldigt varma då det är 30 grader plus, säger Marcus Kinhult till svenskgolf.se/wp

Senare under torsdagen kom även Alex Norén in på samma resultat. 

Kinhults succé i tourfinalen

TV: Stenson vann Hero Challenge

Henrik Stenson gör sin första tävling sedan Ryder Cup och armbågsoperationen. Väl på plats i Dubai laddade majorvinnaren upp med att vinna jippot med kvällsgolf vid lyxhotellet och flytande mål i vattnet.

När DP World Tour Championship inleddes öppnade Henrik Stenson med en rond på 71 (-1). 

Kinhults succé i tourfinalen
Klicka på bilden för att komma till resultatlistan.
Kinhults succé i tourfinalen
Klicka på bilden för att komma till resultatlistan.
Kinhults succé i tourfinalen
Klicka på bilden för att komma till resultatlistan.

Mer från samma ämne

Läs också

liv golf-flaggor vajandes i vinden
Tournytt

OWGR-chefen om LIV Golf: Besked dröjer

LIV Golfs beslut att gå över till 72 hål från 2026 kan stärka ligans ansökan om världsrankingpoäng, men något beslut är ännu inte fattat.

golfspelaren annika sörenstam med sin son will mcgee under en presskonferens
Tournytt

Sörenstam erkänner: Förlorar nu mot sonen

Golfikonen Annika Sörenstam har fått vänja sig vid en ny roll – den här sommaren har sonen Will, 14, slagit henne för första gången på golfbanan.

golfspelarna bryson dechambeau och rory mcilroy på en grön golfbana
Tournytt

McIlroy: ”Trodde att Bryson skulle vara det största hindret”

Rory McIlroy öppnar upp om den mentala kampen bakom Masters-triumfen på Augusta National.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.