Hoppa till innehåll

Kinhult hade 3 caddies på 1 tävling

I förra ET-tävlingen hade Marcus Kinhult 3 caddies på 4 dagar.

CM Hellsten

Den här veckan arrangeras kalenderårets sista European Tour-turnering – Joburg Open.
Sydafrikanske majorvinnaren Louis Oosthuizen missar tävlingen på hemmaplan efter att ha skadat fingrarna – på flygplatsen.

Skadade fingrarna i en bagagevagn på flygplatsen

Marcus Kinhult kommer dock till start på Randpark Golf Club i Johannesburg.
Sedan ET-säsongen 2017/2018 inleddes har Marcus Kinhult noterat en delad 27:e plats i Hong Kong Open och en delad 50:e plats senast i Mauritius Open.

Så här summerar han tävlingarna:
– Jag hade en bra vecka i Hong Kong – gillade stället, spelade bra i tre varv och fick en skön start på säsongen. Förra veckan på Mauritius var helt okej. Spelet var inte hundra och caddiebiten strulade lite. Efter lite magsjuka och annat så hade jag tillslut haft mamma, pappa och kompisen Adam som caddies under de fyra tävlingsdagarna. I övrigt var Mauritius ett fantastiskt ställe och en rolig bana som jag gärna vill ha revansch på, säger Marcus Kinhult till svenskgolf.se/wp.

Hur går tankarna inför Joburg Open?
– Sista tävlingen före juluppehållet. Det är kul att vara tillbaka. Det är en ny bana för mig som jag inte vet så mycket om. Jag har tidigare haft lite svårt för banorna i Sydafrika. Jag hoppas kunna hantera kikuyugräset bättre denna gång. 

Mer från samma ämne

Läs också

Qatar Masters 2026 - Day Three
Tournytt

Lagergren femma inför slutronden i Qatar

Fyra slag bakom ledande Reed inför sista dagens spel.

golfspelaren björn hellgren i militärgröna golfkläder
Tournytt

Stark rond av Hellgren i Riyadh

Klättrade till delad 31:a plats inför historisk slutrond.

golfspelaren joakim lagergren och caddien jesse karlsson flyttar stenblock på en golfbana
Tournytt

Karlssons stenröjning hjälpte Lagergren i toppstriden

Joakim Lagergren är med i toppstriden i Qatar Masters inför helgen. På hål 2 fick caddien Jesse Karlsson rycka in och röja undan stora stenblock åt sin spelare.

Lagergren femma inför slutronden i Qatar

Fyra slag bakom ledande Reed inför sista dagens spel.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Tio svenskar i veckans DP World Tour-tävling

Så ser du AfrAsia Bank Mauritius Open.

Svensk Golf

Så slutade streckstriden på DP World Tour

Marginalerna med – och mot – svenskarna.

Lindberg delar ledningen i Sydkorea

Jagar sin första seger på DP World Tour efter stark rond.

Lindberg jagar slutspelsplats

Otroligt jämnt i Sydkorea – 21 spelare inom två slag från täten.