Hoppa till innehåll

Kim tangerade Sörenstams rekord

"En ära för mig att nämnas med Annika"

Martin Strömberg

 

Se Young Kim har skaffat sig en massiv åttaslagsledning efter tre ronder av Thornberry Classic.

Den 25-åriga sydkoreanskan har gjort 24 birdies, en eagle och en dubbelbogey efter 54 hål och hennes totalscore på 24 under är en tangering av hennes eget och Annika Sörenstams rekord över lägsta score i förhållande till par efter tre ronden på LPGA-touren.

– Det är en ära för mig att nämnas med Annika. Jag drömde om att få spela med henne när jag tittade på LPGA-touren på teve när jag var yngre, förklarade Kim efter sin lördagsrond på 64 slag.

Och för att hitta målsättningar inför slutronden jagar hon nu rekordet över 72 hål som för tillfället ligger på 27 under par och som också innehas av henne själv tillsammans med Sörenstam.

– Jag ska försöka att utmana mig själv därute och om jag når rekordet så är det kul, sa Kim.

Kim leder med hela åtta slag inför avslutningsronden före Amy Yang, också hon från Sydkorea.

På en fin delad tredjeplats återfinns Anna Nordqvist som har tre raka 67:or på Thornberry Creek. Under lördagen var hon återigen bogeyfri och det var en relativt nöjd Nordqvist som berättade om ronden efteråt.

– Det var stabilt spel men det har väl inte varit min bästa vecka på greenerna. Jag ska göra mitt bästa för att få till ännu en stabil rond i morgon och se hur långt det räcker, jag kan inte påverka vad Kim gör, sa hon till LPGA:s hemsida.

Dani Holmqvist är delad 26:a på elva under par medan Camilla Lennarth är delad 69:a på fem under par.

 

 

 


Mer från samma ämne

Läs också

AIG Women's Open 2026 - Round Three
Tournytt

Stark svenskavslutning när Kuwaki vann

Japansk övveraskning tog hem segern i AIG Women's Open.

brian rolapp i grå kavaj bakom en mikrofon
Tournytt

PGA Tour 2028 – det här vet vi

Nio tävlingar i Championship Series klara

Portugal Invitational 2026 - Round Two
Tournytt

Toursvepet – Lundberg tre slag från täten i Portugal

Följ de svenska spelarna runt om på världens tourer här i Toursvepet.

Stark närmar sig toppen i U.S. Women’s Open

Bara fyra slag från täten inför sista ronden.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Grant i ensam ledning efter 65-rond

Jagar första segern för säsongen i Florida.

Grant leder i Florida efter 63-rond

Inledde med bogey men följde upp med åtta birdies.

Allt om Evian Championship

Svenskorna, tv-tider, starttider för årets fjärde dammajor.

Scheffler tangerade Åbergs rekord

Vann med åtta slags marginal på hemmaplan i Texas.