Hoppa till innehåll

Kennegård topp tre inför helgen

Fem svenskar finns med i tourfinalen på Challengetouren. Halvvägs in i tävlingen är Jesper Kennegård närmast ett kort till Europatouren.

Bo Steffensen

De 45 bästa på rankingen spelar i pågående Challenge Tour Grand final på Mallorca (4–7 november). En seger ger 78 000 poäng – och lika många euro. Tourfinalen har en total prispott på 450 000 euro.
Men det är mer än pengar som står på spel.
De 20 bästa på rankingen – Road to Mallorca – får ett kort till Europatouren nästa år.
Fem svenskar kvalificerade sig till tourfinalen: Jens Dantorp (27:a inför finalen), Jesper Svensson (33), Henric Sturehed (37), Jesper Kennegård (40) och Björn Hellgren (42).
Efter två dagars spel är det Jesper Kennegård som ligger bäst till av de fem.
Kennegård (68–68) är –6 totalt  efter att, precis som på torsdagen, gått tre under par på fredagen. Inför helgen är delar han tredjeplatsen med dansken Marcus Helligkilde. En placering som, om leaderboard skulle se exakt likadan ut på söndag eftermiddag, räcker till en 24:e plats på rankingen.
Kennegård har skaffat sig ett bra utgångsläge inför de två sista ronderna. Han är bara ett slag efter sydafrikanska ledarduon J C Ritchie och Oliver Bekker som båda är –7 totalt.
Jens Dantorp (70–73) har haft det tyngre. Han är +2 totalt , delad 37:a i tävlingen och har därmed har tappat sju platser på totalrankingen.

Övriga svenskar:
D14) Jesper Svensson, –2 (68–72).
D25) Henric Sturehed, par (68–74).
43) Björn Hellgren, +5 (69–76).

Klicka på bilden för fullständig leaderboard.

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren ludvig åberg i golfkläder på en golfbana
Tournytt

5 slag som gav Åberg miljoner – eller gjorde de det?

Vi fastnar gärna vid misstagen – eller de briljanta slagen. Men över 72 hål är det helheten som avgör.

golfspelaren phil mickelson gör tummen upp åt publiken på en golftävling
Tournytt

Kommer Mickelson någonsin tillbaka?

Phil Mickelson missar ännu en LIV-tävling och frågan växer: när, eller om, kommer han tillbaka? Är PGA Championship i fara?

två golfspelare i vita golfkläder på en golfbana
Tournytt

Slutar hellre än återvänder till PGA Tour

Thomas Pieters öppnar för att avsluta karriären om LIV Golf försvinner – och stänger dörren till PGA Tour.

Starka avslutningar av Kinhult och Nyholm

Avancerade under slutronden i USA.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Fitzpatrick vann Valspar Championship

Så här gick det under söndagen på de amerikanska tourerna.

Toursvepet – Ström ensam svenska kvar

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

Dubbla nordiska segrar på DP World Tour

Dansk seger i Australien och norsk seger i Sydafrika under söndagen.

Välimäki historisk på Sea Island

Blev första finländare någonsin att vinna på PGA Tour.