Hoppa till innehåll

Karriärens första HIO – kom på par 4

Under uppladdningen inför den nya säsongen slog Nicolas Colsaerts till med karriärens första hole-in-one.

CM Hellsten

Nicolas Colsaerts blev proffs som 18-åring år 2000 och har sedan dess tagit två segrar på European Tour samt spelat Ryder Cup 2012.
Belgaren tillhör de spelare som slår allra längst på touren, men fram till januari 2018 fanns det en lucka i hans cv – HIO.

 

TV: Se proffsen träffa en 2 (!) meter bred fairway

Inför den första ET-tävlingen i Abu Dhabi 16–19 januari genrepade 36-årige Nicolas Colsaerts med en rond på Trump International Golf Club i Dubai.

HIO – så stor är din chans att lyckas

Då slog han till med karriärens första hole-in-one.
Fullträffen kom dessutom på ett hål med par 4.
Kompisarna filmade när Nicolas Colsaerts gick upp på green för att hämta bollen.

Se klippet här: 

TV: Kolla in vad golfproffset gör på hotellrummet


Mer från samma ämne

Läs också

liv golf-flaggor vajandes i vinden
Tournytt

OWGR-chefen om LIV Golf: Besked dröjer

LIV Golfs beslut att gå över till 72 hål från 2026 kan stärka ligans ansökan om världsrankingpoäng, men något beslut är ännu inte fattat.

golfspelaren annika sörenstam med sin son will mcgee under en presskonferens
Tournytt

Sörenstam erkänner: Förlorar nu mot sonen

Golfikonen Annika Sörenstam har fått vänja sig vid en ny roll – den här sommaren har sonen Will, 14, slagit henne för första gången på golfbanan.

golfspelarna bryson dechambeau och rory mcilroy på en grön golfbana
Tournytt

McIlroy: ”Trodde att Bryson skulle vara det största hindret”

Rory McIlroy öppnar upp om den mentala kampen bakom Masters-triumfen på Augusta National.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.