Hoppa till innehåll

Karlsson smyger med i Senior Players Championship

Robert Karlsson är i en fin position efter att ha spelat den första ronden på Firestone.

Jesper Johansson

På klassiska Firestone i Akron, Ohio, befinner sig PGA Tour Champions för att i veckan spelas Senior Players Championship. Stortävlingen har efter 18 spelade hål flera stora namn med i toppen. Bland annat Robert Karlsson – som bara är två slag bakom ledarna.

Under torsdagen gjorde Katrineholm-bördige Karlsson två birdies och lika många bogeys för att därmed gå runt den luriga banan på par. Med sig i samma position på ledartavlan har han bland annat Bernhard Langer och Fred Couples. Över dem, i ledning, hittar vi spelare som Miguel Angel Jimenez, Rod Pampling, Jerry Kelly och Steve Stricker.
– Jag slog inte bollen speciellt bra men jag var bra runt greenerna. Det resulterade i ett bra resultat, sa Stricker efter ronden.

Ryder Cup-kaptenen för USA gjorde bara en bogey. Utöver det tre birdies.
– Det här är en mycket rättvis golfbana. Du belönas av bra slag och straffas av de sämre slagen.

Även Jesper Parnevik deltar i veckans Senior Players Championship. Efter 18 spelade hål är han tio över par. På torsdagen gjorde han inga birdies och tio bogeys, bland annat fyra raka på hans andra till femte hål för dagen.

Mer från samma ämne

Läs också

vita golfbollar i en hög på en grön gräsmatta
Tournytt

Kommer PGA Tour strunta i kommande bollregler?

PGA Tour har skickat ut en enkät om rollback-planerna – och om touren ens ska följa reglerna.

LIV Golf Mexico City - Day Three
Tournytt

LIV Golf jagar miljarder för nya satsningen

Vill göra spelarna till delägare i framtiden.

Soudal Open 2026 - Day One
Tournytt

Danskens mystiska skada – testade allt utan resultat

Nackskadan förändrade Helliglildes liv – nu är han tillbaks på DP World Tour.

Superrond av Svensson – jagar toppen i Texas

Jesper Svensson öppnade med 63 slag i Texas – trots att han knappt visste om han kunde spela.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Lindberg briljerar med längden i Belgien

Så här har svenskarna startat veckans hetaste tourtävlingar.

Ørum Madsen försvarar sin titel i Fjällbacka

Dags för 13:e upplagan av klassiska tävlingen i årets Cutter & Buck Tour.

18 tankar efter PGA Championship

En värdig vinnare. En mer än godkänd svenskinsats. Och som vanligt – en inte lika rolig major som de andra.

Åbergs akilleshäl – här försvann slagen

Dystra minussiffror för det största svenskhoppet första ronden.