Hoppa till innehåll

Karlsson delad tvåa på Valderrama

Anton Karlsson har de senaste veckorna kämpat med en ömmande axel. På torsdagen visade sig skadan inte påverka spelet.

Jesper Johansson

Efter 18 spelade hål är Anton Karlsson delad tvåa i veckans tävling på European Tour. Svensken startade Andalucia Valderrama Masters på torsdagsförmiddagen och la i en hög växel direkt. Efter nio spelade hål var han tre under par. Efter ytterligare åtta hade han tagit sig till sex under par och en delad ledning. Men en bogey på avslutande hålet gör att Knivstaspelaren nu är delad tvåa tillsammans med Sihwan Kim och tävlingens värd, Sergio Garcia. Victor Perez leder med ett slag.

Anton Karlsson är nöjd med spelet på torsdagen, framför allt med tanke på att han hämmats av en ömmande axel.
– Det kändes riktigt bra i dag. Jag har haft lite strul med en axel i ett par veckor så jag har inte riktigt kunnat göra vad jag vill men i dag kändes det bra, säger Karlsson till svenskgolf.se/wp.
– Jag slog många bra drives och järnslag vilket man måste göra på den här banan för att ta sig runt. Dessutom gjorde jag det bra på de birdiechanser jag gav mig själv.

Anton Karlsson har tidigare i karriären spelat ET-tävling på Valderrama vid ett tillfälle. 2017 blev det en delad 58:e plats. Nu siktar svensken högre.
– Jag spelade helt okej då. Jag tycker verkligen om Valderrama som är en av mina favoritbanor.

Aktuell ledartavla:


Mer från samma ämne

Läs också

Truist Championship 2026 - Round Two
Tournytt

Så följer ni Åberg under tredje ronden i U.S. Open

Spelar återigen med Fleetwood på Shinnecock Hills.

2026 U.S. OPEN - Preview Day Two
Tournytt

LIV-stjärnan pliktades: ”Kunde inte motstå frestelsen”

Chilenaren pliktades efter att ha kastat klubban – gick sedan runt på 65 slag.

2026 U.S. OPEN - Round Two
Tournytt

Clark: ”Var en bedrövlig händelse”

Vill vinna tillbaks fansen efter utbrottet på Oakmont för ett år sedan.

Svensson tvåa inför helgen i Toronto

Är bäst i hela fältet från tee efter 36 spelade hål.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Karlsson vann efter sex särspelshål

Tog första segern för säsongen och klättrade på Order of Merit.

Svensson stark från tee – två slag från täten

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

Martin Strömberg

Ørum Madsen försvarar sin titel i Fjällbacka

Dags för 13:e upplagan av klassiska tävlingen i årets Cutter & Buck Tour.

Eagle på sista hålet gav norsk seger på Cutter & Buck

Settemsdal knäckte Karlsson på sista hålet i Gamle Fredrikstad Open.