Hoppa till innehåll

Karlsson: “Många bra minnen härifrån”

Tre svenskar har vunnit Qatar Masters. En av dem är Robert Karlsson. Nu skuggar han täten.

CM Hellsten

1998 arrangerades urpremiären av Qatar Masters. Sedan starten har det blivit tre blågula triumfer på Doha Golf Club.
2004 vann Joakim Haeggman.
2006 segrade Henrik Stenson.
2010 var det Robert Karlsson som lyfte pokalen.

Robert Karlsson blir författare

Nu är den 48-årige veteranen från Katrineholm tillbaka i Qatars huvustad och har fått en riktigt bra start.
På torsdagen noterade han sex birdies och två bogeys och kom in på 68 slag (-4). När Robert Karlsson signerade scorekortet inne i klubbhuset var han delad tia.
När rond 1 så småningom summerades var han delad 15:e – tre slag från täten.

Karlsson: “Många bra minnen härifrån”
Klicka på bilden för att komma till resultatlistan.

– Jag började inte bra (startade från tians tee, red. anm.) men kom in i varvet vartefter. Jag gav mig själv en del bra chanser som jag tog på slutet.
– Det är alltid kul att komma tillbaka till en plats där det gått bra innan, jag har många bra minnen härifrån. Dock är banan väldigt annorlunda nu. Då var det väldigt tjocka ruffar, säger Robert Karlsson till svenskgolf.se/wp.

Efter segern i Qatar Masters 2010 vann Robert Karlsson även tourfinalen i Dubai samma år.
Det är den 11-faldige ET-vinnarens senaste triumf.
–  Jag jobbar på att spela bättre varje dag jag går ut på banan. Var man ligger i resultatlistan på en torsdag är väldigt oväsentligt. Det viktiga för mig är att komma tillbaka och spela bra golf och sakta men säkert är jag på väg åt det hållet, säger Robert Karlsson till svenskgolf.se/wp.

Svenskarna trivdes väldigt bra i Qatar och senare under dagen kom även Marcus Kinhult och Joakim Lagergren in på 68 (-4).
Så här går det för de blågula spelarna: 

Karlsson: “Många bra minnen härifrån”
Klicka på bilden för att komma till resultatlistan.

TV: Så ska en rond avslutas!

Mer från samma ämne

Läs också

liv golf-flaggor vajandes i vinden
Tournytt

OWGR-chefen om LIV Golf: Besked dröjer

LIV Golfs beslut att gå över till 72 hål från 2026 kan stärka ligans ansökan om världsrankingpoäng, men något beslut är ännu inte fattat.

golfspelaren annika sörenstam med sin son will mcgee under en presskonferens
Tournytt

Sörenstam erkänner: Förlorar nu mot sonen

Golfikonen Annika Sörenstam har fått vänja sig vid en ny roll – den här sommaren har sonen Will, 14, slagit henne för första gången på golfbanan.

golfspelarna bryson dechambeau och rory mcilroy på en grön golfbana
Tournytt

McIlroy: ”Trodde att Bryson skulle vara det största hindret”

Rory McIlroy öppnar upp om den mentala kampen bakom Masters-triumfen på Augusta National.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.