Hoppa till innehåll

Ska Karlberg gripa det sista halmstrået?

Har gett sig själv möjligheten att rädda kortet efter bogeyfri rond.

Mycket står på spel i årets sista ordinarie tävling på DP World Tour, Portugal Masters. För Rikard Karlbergs del behövs sannolikt en seger för att ta sig in bland de 117 som får behålla sin fulla spelrättigheter för 2023 och efter två ronder har han verkligen gett sig själv ett bra läge inför helgen. Karlberg är på delad femteplats efter två ronder och han har imponerat, under fredagen gick han runt på 65 slag (-6) utan en enda bogey i kortet, och han är bara två slag bakom ledande engelsmannen Jordan Smith och Gavin Green från Malaysia. Karlberg är elva under par efter ronder på 66-656.

Näst bästa svensk efter halva tävlingen är Marcus Kinhult på delad 13:e plats efter ronder på 66-67. Kinhult jagar i första hand en plats i nästa veckas Nedbank Golf Challenge dit 64 spelare är kvalificerade. Kinhult är inför veckans tävling på 82:a plats och behöver förmodligen sluta bland de tre främsta för att lyckas.

Niklas Lemke är i ungefär samma sits som Karlberg och han behöver en riktigt vass helg för att lyckas ta sig hela vägen. Lenke är på delad 31:a plats på sju under par men avståndet upp till ledarna är bara sex slag. Lemke delar 31:a platsen med Sebastian Söderberg och Joakim Lagergren. Även sista svensken i startfältet, Kristoffer Broberg, klarade kvalgränsen och delar 52:a plats på fem under par. Broberg har vinnarkategori efter segern i Holland 2021 och den gäller ett år till.


Golfskolan – se våra instruktionsfilmer:


Mer från samma ämne

Läs också

Ludvig Aberg. US Open
Tournytt

Åberg: ”Det kunde varit värre… och lite bättre”

Räddar många viktiga par... men får en birdielös fredag på Shinnecock Hills.

2026 U.S. OPEN - Round One
Tournytt

Majorsegraren bröt på Shinnecock Hills

Ryggproblemen stoppade Day ännu en gång.

Åberg Norén
Tournytt

Då startar Åberg och Norén på fredagen i U.S. Open

Prognoserna talar om ännu en blåsig dag på Shinnecock Hills.

Toursvepet – Starka ronder av Norén och Åberg

Följ de svenska spelarna runt om på världens tourer.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Lindberg sexa i Dubai

Fyra slag bakom Reed inför helgens spel.

Så slutade streckstriden på DP World Tour

Marginalerna med – och mot – svenskarna.

Lagergren fyra inför sista ronden

Fyra slag bakom ledande Saddier inför söndagen på K Club.

62-rond av Lagergren på K Club

Leder Irish Open inför helgens spel.