Hoppa till innehåll

Kanonstart av Parnevik

Sköt bogeyfri 67:a första dagen i Iowa.

Martin Strömberg

 

Jesper Parnevik är just nu 26:a på Champions Tours Order of merit, Charles Schwab Cup.

Och i den här veckans tävling, Principal Charity Classic, har svensken gett sig en kanonstart. Parnevik gick på 67 slag första dagen efter fem birdies och resten par.

Det innebär en delad åttondeplats, tre slag bakom tyske Bernhard Langer, som vann Schwab Cup tre år i rad mellan 2014-16 och som slutade tvåa i fjol.

Parnevik har klarat alla kvalgränser i år och har som bäst en delad tredjeplats i Rapiscan Systems Classic i mars.

 

Kanonstart av Parnevik

Mer från samma ämne

Läs också

justin rose slår ett golfslag ur en sandbunker på en golfbana
Tournytt

Rose bollskämt efter historiska majorsegern

Shiho Kuwaki blev först att vinna en major med en gul golfboll. Då skämtade Justin Rose om att det var dags att byta bollfärg.

golfspelaren alex norén i vit golfkeps
Tournytt

Sista chansen – så ser du Wyndham Championship

PGA Tour avslutar den vanliga säsongen i North Carolina. Tre svenskar jagar viktiga placeringar inför FedExCup-slutspelet.

golfspelaren anna nordqvist i blåvita golfkläder
Tournytt

Nordqvist har valt – här är Europas Solheim Cup-lag

Två svenskor finns med när Anna Nordqvist presenterat hela Europas lag till Solheim Cup 2026. Maja Stark och Linn Grant kvalificerade sig båda via världsrankingen.

Ny stark tävling av Wallin

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

Martin Strömberg

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Då startar svenskarna i Canadian Open

Följ Norén, Nyholm och Svensson i Toronto.

Starka avslutningar av Kinhult och Nyholm

Avancerade under slutronden i USA.

Kinhult har tätkänning i Arizona

Och båda svenskarna vidare i Houston.

Tre svenskar i Valspar – TV-tider och starttider

Dags för Nyholm, Svensson och Norlander att ta sig an Innisbrooks Copperhead Course.

Martin Strömberg