Hoppa till innehåll

Kanonrunda i kvalet till Swedish Challenge

22-åringen från Örebro visar toppform inför tourtävlingen.

Michael Åhman

På torsdag inleds ”Swedish Challenge hosted by Robert Karlsson” på Katrineholms Golfklubb.

Med undantag av Nordea Masters är tävlingen årets största i Sverige både vad gäller prissumma och eventkänsla.

Allt som kännetecknar en stortävling finns där: Många reklamskyltar, läktare, tv-torn och det mycket internationella startfältet spelar om hela 200.000 euro (nästan 2 miljoner kronor).

Tävlingens värd, europatourstjärnan Robert Karlsson, tar självfallet tillfället i akt och låter sig utmanas av framtidens stjärnor.

För att vässa tävlingen ytterligare arrangerade under måndagen ett kval över 18 hål. I fint sommarväder och strålande sol startade 47 spelare – som tävlade om fem platser i huvudtävlingen.

– Unga svenska proffs fick chansen att kvala in på en tävlingsnivå de normalt inte spelar på. Det är mycket lärorikt, säger Claes Grönberg, golfförbundet.

Och den som verkligen tog chansen var 22-åringen Hampus Bergman från Lannalodge. Han sköt en fantastisk 65-runda, sju under par.

Hampus är i enormt slag och blir mycket intressant att se i helgens tävling. För några dagar sedan gick han på 60 slag i en tävling på hemmabanan. Tvåa i kvalet (69 slag) kom Mathias Johansson, AIK.

Men bakom dessa var det stor dramatik. Sex spelare delade tredjeplatsen på 70 slag, vilket betydde ett särspel hål för hål. Tre skulle klara särspelet – tre åka ut.

Publiken samlades runt 18:e green och efter att ha spelat hålet två gånger var det Linköpings-duon Christoffer Baumann och Gustav Adell samt Pierre Carlsson från Nyköping som drog det längsta strået och får ladda för att spela European Challenge Tour på torsdag.

Nu stundar inspel i dag (tisdag) och ProAm-tävling på onsdag, men alltså på torsdag smäller det.

Kanonrunda i kvalet till Swedish Challenge
På väg mot särspel: Sex spelare fick spela om tre platser.

Mer från samma ämne

Läs också

ludvig åberg läser puttlinje på golfbana
Tournytt

Stark puttning ger Åberg tätkänning i U.S. Open

Ludvig Åberg inledde majorn med en lovande öppningsrond och finns med högt uppe på ledartavlan.

US golfer Tiger Woods (L) gives instructions to Au
Tournytt

100 majors i följd – Scotts debut långt före iPhonen

Men australiensaren har långt upp till Nicklaus rekord.

J.J Spaun
Tournytt

Svindlande summa väntar segraren på Shinnecock

Prissummorna i majors fortsätter uppåt.

INTERVJU: Robert Karlssons återkomst på DP World Tour

Robert Karlsson minns tillbaka på debuten för 37 år sedan – nu är han tillbaka på DP World Tour och redo för sin 634:e start.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Toursvepet – Längfors tvåa och Hedwall trea

Här följer ni de svenska spelarna runt om i Tourvärlden.

64 slag av Åberg i Mexiko

Så här gick det för de svenska spelarna i veckans tävlingar.

Svensk Golf

Dubbla dubbelbogeys för Åberg i Mexiko

Så här gick det för de svenska spelarna under lördagen.

Svensk Golf

Åberg klättrar efter 65-rond i Mexiko

Följ svenskarnas framfart i golfvärlden i Toursvepet.

Svensk Golf