Hoppa till innehåll

Kanonrond av svenskarna i Melbourne

Delar femteplatsen med en rond kvar av World Cup

Martin Strömberg

Med dagens näst bästa score, 64 slag, i fyrboll-bästboll klättrade svenskarna Alexander Björk och Joakim Lagergren till en delad femteplats inför sista ronden av World Cup.

Den nationella partävlingen spelas på The Metropolitan utanför Melbourne i Australien och består av foursome dag två och fyra och fyrboll dag ett och tre.

Svenskarna är totalt 13 under par efter tre dagar och därmed sex slag bakom ledande belgarna Thomas Pieters och Thomas Detry, som är 19 under par efter 63 slag på lördagen.

Efter ett riktigt oväder och överlevnadsgolf under andra dagen blev det något mer lättscorade förhållanden under dag tre.

Något som svenskarna utnyttjade och man gjorde åtta birdies, varav tre de sista fyra hålen.

Sex slag kan låta mycket men i foursome kan man tjäna och tappa många slag under en rond så visst har svenskarna segerchans med en fin slutrond.

Ställningen efter dag tre:

Kanonrond av svenskarna i Melbourne

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare utan golfkepsar i vita golfkläder
Tournytt

TourTempen – Stjärnornas frånvaro sänder märkliga signaler

I TourTempen lyfter vi förra veckans starkaste prestationer, största besvikelser och snackisar som skakar golfvärlden.

golfspelaren bryson dechambeau i blåa golfkläder
Tournytt

DeChambeau tror på LIV 2.0: ”Ska göras rätt den här gången”

Stjärnorna lämnar och LIV Golf kämpar för sin överlevnad. Men Bryson DeChambeau tror på nystarten.

Björn Åkesson
Tournytt

Svenskar i särspel på måndagen

Fem svenskar vidare till Finalkvalet – två till kan bli klara på måndagen.

Sex svenskar på rätt sida i kvalskolan

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

Martin Strömberg

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Svenskarna kvar på rätt sida i Tourfinalen

Blomstrand och Wallin spelar tillräckligt bra på Mallorca.

Lovande start för svenskorna i Malaysia

Maja Stark var bogeyfri och Linn Grant fick en välkommen positiv start efter några tunga veckor på LPGA.

Så gick det i streckstriden på DP World Tour

Tre svenskar klara för slutspelet – andra får sikta på kvalskolan nästa vecka.

Tungt för svenskorna i Sydkorea

Maja Stark och Linn Grant tappade placeringar i BMW Ladies Championship. Samtidigt ryckte en hemmaspelare i toppen.