Hoppa till innehåll

Kanonrond av Sagström i Evian

Avancerade ordentligt på ledartavlan inför sista ronden.

Det är fortsatt kanadensiskt i topp av Evian Championship. Men Brooke Hendersons ledning krympte till två slag under tredje ronden av dammajorn. Henderson gjorde ännu en stabil rond på 68 slag men sydkoreanskan So Yeon Ryu gick på 65 slag och kapade tre av Hendersons fem slag som hon hade inför lördagen. Det var fem år sedan Ryu tog sin senaste och andra majorseger i ANA Invitation, Henderson har en majorseger, Women´s PGA Championship från 2016. Ryu var mycket belåten och nöjd med spelet efter sin 65-rond.

– Det känns jättekul att vara med och slåss om segern, det var säkert ett år sedan jag spelade så här bra. Det var framförallt spelet från tee som fungerade perfekt idag.

Henderson var inte helnöjd efter sin rond trots att hon fortfarande leder.

– Banan spelades lite tuffare för mig idag och det blev inte så många birdies som jag hoppats på. Banan kan vara trixig om man slår bollen till fel ställen men det finns en hel del birdies om man spelar den rätt, sa Henderson efter tredje ronden.

En av tredje dagens bästa scorer stod Madelene Sagström för. Trots att hon inledde med en bogey blev det 66 slag och en klättring från 30:e till delad 15:e plats på ledartavlan. Hon är dock nio slag bakom ledande Henderson inför sista dagens spel. Anna Nordqvist är på delad 22:a plats efter 70 slag på lördagen, Linn Grant hade 69 slag och delar 29:e plats medan Johanna Gustavsson gick på 69 slag och delar 44:e plats.

Ställningen, Evian Championship


Golfskolan – se våra instruktionsfilmer:


Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren jon rahm håller presskonferens vid ett skrivbord på en scen
Tournytt

Rahm om LIV-avhoppet: ”För många frågetecken”

Jon Rahm förklarar varför han lämnade LIV Golf. Nu öppnar han för en återkomst till PGA Tour.

golfbana och höghus
Tournytt

DP World Tour inför krisplan – stjärnor stannar hemma

Säkerhetsläget i Mellanöstern oroar inför slutspelet. Nu har DP World Tour infört en särskild krisplan.

golfspelare i varma golfkläder på grön golfbana
Tournytt

13 svenskar i maratonkvalet – många LIV-spelare i fältet

13 svenskar slåss om 15 tourkort i DP World Tours finalkval. Bland motståndarna finns flera tidigare LIV-spelare.

Sex svenskar på rätt sida i kvalskolan

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

Martin Strömberg

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Ny kanonrond av Stenson – tvåa i Arkansas

Gjorde nio birdies första ronden för 65 slag.

Stark topp 5 efter ny stark rond i Malaysia

Maja Stark följde upp sin fina start med 67 slag och är femma i veckans LPGA-tävling. Även Linn Grant är med på övre delen av ledartavlan.

Lovande start för svenskorna i Malaysia

Maja Stark var bogeyfri och Linn Grant fick en välkommen positiv start efter några tunga veckor på LPGA.

Svenskorna långt efter i Sydkorea

Och Svensson tappade mark efter parrond i Bermuda.

Martin Strömberg