Hoppa till innehåll

Kanonrond av Linnea Johansson i LPGA-kvalet

Två svenskor på rätt sida strecket med tre rundor av åtta kvar att spela.

Linnea Johansson fortsätter att spela bra golf i kvalet till LPGA Tour. På det femte av totalt åtta rundor blev det sju birdies och resten par för 28-åriga svenskan. 

– Spelade stabilt. Det är inte ofta man har bogeyfria ronder. När man har det måste man hylla sig själv. Gjorde så många bra saker utan att göra några misstag, säger Linnea Johansson.  

Johanssons 65 slag, sju under par för dagen och totalt 14 under par gör att hon är delad sexa med tre varv kvar att spela. 

– Jag försöker bara ha så roligt som möjligt och hålla mig till min spelplan. Försöker att inte oroa mig för framtiden utan tar ett hål och ett slag i taget. Det kommer säkert komma in lite nerver sista ronden och sista nio hålen men jag måste bara njuta av situationen och tänka ett slag i taget, säger Johansson. 

Hon är just nu en av två svenskor som är på rätt sida för att få spelarrättigheter på LPGA Tour. De 45 bästa får ett kort. 

Frida Kinhult som gick sex under par är delad 29:a.

Den femte ronden blev uppskjuten på grund av dimma och behövde avbrytas för mörker. Samtliga fem svenskor i tävlingen hann spela klart. 

LPGA Q-series 5/8

1.  Pauline Roussin-Bouchard, -23

————
D6. Linnea Johansson, -14

D29. Frida Kinhult, -6

D46. Linn Grant, -3

D51. Beatrice Wallin (amatör), -2

D60. Linnea Ström, E


Golfskolan – se våra instruktionsfilmer:


Mer från samma ämne

Läs också

två män vid ett podium och en pokal
Tournytt

LIV Golf får världsrankingpoäng – men!

OWGR ger grönt ljus från 2026. Beslutet välkomnas – men väcker också kritik.

golfspelaren bryson dechambeau i ljusa golfkläder
Tournytt

DeChambeau kritisk: ”Inte vad vi skrev på för”

Inför 2026 byter LIV Golf från 54 till 72 hål. Bryson DeChambeau är tveksam – trots stöd från andra stjärnor.

Moutai Singapore Open - Round Two
Tournytt

LIV Golf League flyttar in på Viaplay – så ser du Hellgren i debuten

TV-tider för LIV Golf Leagues säsongspremiär i Saudiarabien.

Grant bästa svenska i Florida

Hårda vindar gav höga scorer under lördagen på lake Nona.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Lindblad två slag från täten

Delar femteplatsen efter två raka 69-ronder i Florida.

Från tee till green: damernas ultimata kombination

Tillsammans skulle de här damspelarna bilda ett fruktat lag.

Grant i ensam ledning efter 65-rond

Jagar första segern för säsongen i Florida.

Grant leder i Florida efter 63-rond

Inledde med bogey men följde upp med åtta birdies.