Hoppa till innehåll

Dantorp på segerjakt i München

Stod för lördagens bästa rond och avancerade 21 placeringar på Golfclub München Eichenried.

Jens Dantorp har haft en ojämn säsong så här långt på DP World Tour under 2024. Han har klarat 8 av 16 kvalgränser och bästa placeringen kom på hemmaplan i Scandinavian Mixed där Dantorp delade sjundeplatsen.

Dantorp gjorde sin bästa säsong i karriären förra året då han tog en andraplats och två tredjeplatser, den här veckan i BMW International Open har han möjligheten att ta årets klart bästa placering hittills. Han gick runt på 64 slag (-8) tredje ronden – årets lägsta rond – och delar tredjeplatsen inför söndagens avslutningsrond på Golfclub München Eichenried.

Det blev åtta birdies, en eagle och två bogeys under lördagen för Dantorp som hade dagens bästa score med två slags marginal. Framför sig på ledartavlan har skåningen nu bara engelsmannen Jordan Smith och skotten Ewen Ferguson, båda 14 under par och ett slag före Dantorp och fransmannen Romain Langasque, som är 13 under.

– Det var bra, skönt att få till en bra ”moving day”, det var länge sedan jag lyckades med det och kul att vara med i toppen inför avslutningen, sa Dantorp till DP World Tour efter ronden.

Dantorp är inför veckans tävling på 122:a plats på Race to Dubai men om ställningen håller sig även över slutronden skulle det innebära ett hopp upp till plats 73.

Andra svensken som klarade kvalgränsen, Jesper Svensson, gick runt på 70 slag (-2) och tog tre placeringar till en delad 21:a plats inför sista 18 hålen.

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare tar emot pris på golfbana
Tournytt

Två svenska amatörer klara för U.S. Women’s Open

Först Meja Örtengren. Och nu även Johanna Sjursen. De svenska amatörerna är klara för U.S. Women’s Open i Los Angeles i början av juni.

golfspelaren bryson dechambeau i vit golfkeps och blå golfpiké
Tournytt

LIV-bossen om DeChambeau: ”Jag är inte säker”

Bryson DeChambeau saknar nytt kontrakt – samtidigt jagar LIV Golf nya investerare inför 2027.

golfspelaren ludvig åberg i golfkläder på en golfbana
Tournytt

5 slag som gav Åberg miljoner – eller gjorde de det?

Vi fastnar gärna vid misstagen – eller de briljanta slagen. Men över 72 hål är det helheten som avgör.

Lindberg återtog ledningen i Turkiet

Stockholmaren jagar första segern på DP World Tour.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Toursvepet – Norén klättrar i Florida

Följ de svenska spelarna runt om på världens tourer.

Martin Strömberg

Dantorp tvåa i Turkiet

Nio av elva svenskar vidare till helgens spel.

Lindberg jagar majorplats

Leder efter första ronden i Turkiet.

Stor genomgång: Siffrorna som visar Åbergs utveckling

Detta har Åberg förbättrat sedan han blev proffs.