Hoppa till innehåll

Kanonrond av Blixt – Åberg föll tillbaka

De två svenskarna gick åt motsatt håll under lördagen.

Det blev ännu en rond med många låga scorer under lördagen på TPC Deere Run. Bäst av alla tredje dagen av John Deere Classic var Alex Smalley som gick runt på 62 slag (-9) och tog sig från delad 29:e till delad andra plats. I ledningen efter tre ronder finns Brendon Todd som är 16 under par efter en rond på 66 slag. Todd har tre segrar på PGA Tour men den senaste kom för nästan fyra år sedan i Mexiko.

Svenskarna gick åt varsitt håll. Jonas Blixt kom tillbaks efter sin mindre lyckade 73-rond på fredagen och hittade verkligen zonen sista nio hålen. Fem birdies sista sex hålen innebar 65 slag tredje dagen, och med sina 13 under par delar Blixt sjätteplatsen inför sista ronden. Det blev bland annat birdie efter det här fina slaget på det 16:e hålet

För Ludvig Åberg blev det en jobbigare dag. Det strulade från början och det blev en bogey redan på det andra hålet, en par-femma där många gör birdie eller eagle, efter ett par misslyckade närspelsslag. På sexan kom ytterligare ett par missar från svåra lägen med dubbelbogey som följd. Till slut lyckades Åberg ändå kämpa på och komma in på par för dagen, men under en lättscorad rond innebar det ändå ett tapp på 18 placeringar ner till en delad 23:e plats inför sista ronden, sex slag bakom ledande Todd.

Det långa spelet såg ändå fortsatt bra ut för Åberg som träffade 15 av 18 greener under lördagen.

Samarbete med Bjäre Golfklubb

Varierat spel, vidsträckta vyer och gästfrihet – hos Bjäre Golfklubb i Skåne

På natursköna Bjärehalvön i nordvästra Skåne, strax utanför Båstad, ligger Bjäre Golfklubb Hotel & Lodge med öppna vyer över det i övrigt platta, skånska landskapet för en oförglömlig spelupplevelse.

Redaktionen

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren ludvig åberg i golfkläder på en golfbana
Tournytt

5 slag som gav Åberg miljoner – eller gjorde de det?

Vi fastnar gärna vid misstagen – eller de briljanta slagen. Men över 72 hål är det helheten som avgör.

golfspelaren phil mickelson gör tummen upp åt publiken på en golftävling
Tournytt

Kommer Mickelson någonsin tillbaka?

Phil Mickelson missar ännu en LIV-tävling och frågan växer: när, eller om, kommer han tillbaka? Är PGA Championship i fara?

två golfspelare i vita golfkläder på en golfbana
Tournytt

Slutar hellre än återvänder till PGA Tour

Thomas Pieters öppnar för att avsluta karriären om LIV Golf försvinner – och stänger dörren till PGA Tour.

5 slag som gav Åberg miljoner – eller gjorde de det?

Vi fastnar gärna vid misstagen – eller de briljanta slagen. Men över 72 hål är det helheten som avgör.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Ny topplacering för Åberg

Klättrar på rankingen efter delad fjärdeplats i RBC Heritage.

Martin Strömberg

Åberg sexa inför slutronden

Fem slag bakom Fitzpatrick efter 68 slag på lördagen.

Åberg tappade mark efter 70-rond

Fem slag bakom Ryder Cup-kompisen inför helgens spel.

Så ser du Åberg och Norén i RBC Heritage

Ingen vila efter The Masters. Ludvig Åberg och Alex Norén spelar veckans signaturtävling på PGA Tour.