Hoppa till innehåll

Kanonavslutning tog Rydqvist till final

Kan bli fjärde svenska segraren i anrika amatörtävlingen.

Louise Rydqvist är framme i final i Women´s Amateur Championship på Huntstanton Golf Club nordväst om Norwich. Tävlingen är en av de mest prestigefyllda amatörtävlingarna som finns och har spelats ända sedan 1893.

Rydqvist slog ut landslagskompisen Ingrid Lindblad i åttondelsfinalen med två hål och tvingades sedan spela 20 hål innan hon besegrade australiensiska Kelsey Bennett i kvartsfinalen. I semifinalen mot spanjorskan Carla Bernat hamnade Rydqvist i underläge och var två ner med tre hål att spela. Men tre stabila par från svenskan samtidigt som spanjorskan sviktade innebar att Rydqvist kunde vinna på sista hålet.

Nu väntar final på lördagen mot hemmaspelaren Jessica Baker, som besegrade skotskan Hannah Baker med 2/1 i sin semifinal. Senaste svenska att vinna Women´s Amatuer var Julia Engström 2016 och sedan tidigare har också Anna Nordqvist (2008) samt Louise Stahle (2004, 2005) vunnit tävlingen.


Golfskolan – se våra instruktionsfilmer:


Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare utan golfkepsar i vita golfkläder
Tournytt

TourTempen – Stjärnornas frånvaro sänder märkliga signaler

I TourTempen lyfter vi förra veckans starkaste prestationer, största besvikelser och snackisar som skakar golfvärlden.

golfspelaren bryson dechambeau i blåa golfkläder
Tournytt

DeChambeau tror på LIV 2.0: ”Ska göras rätt den här gången”

Stjärnorna lämnar och LIV Golf kämpar för sin överlevnad. Men Bryson DeChambeau tror på nystarten.

Björn Åkesson
Tournytt

Svenskar i särspel på måndagen

Fem svenskar vidare till Finalkvalet – två till kan bli klara på måndagen.

Toursvepet – Årsbästa för Wallin

Följ de svenska spelarna runt om på världens tourer här i Toursvepet.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Fyra svenskor klara för Augusta National Women’s Amateur

Här är de fyra svenska amatörerna som peggar upp veckan före The Masters.

Svensk Golf

Lindblad trea igen på Augusta

Tog ännu en fin placering när amatörtävlingen avslutades på Augusta National.

Stark avslutning räddade Åbergs svit

Alla svenska spelare vidare till helgens spel i Texas.

Svensk Golf

Allt om Augusta National Women’s Amateur

Femte upplagan av amatörtävlingen spelas onsdag till lördag veckan före The Masters.

Felix Månsson