Hoppa till innehåll

Jutanugarn vann US Open efter drama

Ariya Jutanugarn tappade en sju slag stor ledning under de sista nio hålen. Och i särspel krävdes det fyr ahål innan årets US Open var avgjort.

Jesper Johansson
Jutanugarn vann US Open efter drama

Ariya Jutanugarn hade en bekväm ledning med nio hål kvar att spela av årets upplaga av US Open. Men sedan startade en kollaps som höll på att kosta henne majorsegern.

Thailändskan behövde endast 32 slag ut på Shoal Creek och hade full kontroll. Sedan kom hål 10 och en trippelbogey. Det blev starten på en minst sagt svag avslutning.

Bogey på hål 12, birdie på hål 16 och sedan avsluta med två till bogeys innebar att Jutanugarn till slut gick runt på 73 slag och totalt gick –11. På de sista nio hålen tappade Jutanugarn en sjuslagsledning.

Hyo Joo Kim började söndagen sju under par. Efter 18 spelade på söndagen var hon elva under par.

Särspel väntade och på hål fyra kunde det avgöras efter att Jutanugarn satte upp ett bunkerslag precis intill flaggan.
– Jag kände mig säker inför slaget och jag kan inte riktigt förklara varför, sa Jutanugarn efter rundan genom en översättare.

Här är toppen av ledartavlan:

Jutanugarn vann US Open efter drama

Madelene Sagström blev bästa svenska. Hon slutade delad 17, ett över par. Näst bäst blev Linn Grant. Amatören som tidigt var med och slåss om titeln slutade till sist delad 57:a, tolv över par. Tre slag sämre än henne var Pernilla Lindberg.

Martina Edberg, Dani Holmqvist och Anna Nordqvist missade cutten.

Mer från samma ämne

Läs också

TOUR Championship 2026 - Previews
Tournytt

PGA Tour spikar nya systemet – så fungerar det 2028

PGA Tour görs om i grunden 2028. Nu är det klart vilka som får spela på den nya touren – och hur spelarna kan åka ur och ta sig tillbaka.

inomhusarena för golf med konstgräs.
Tournytt

Linn Grants lag först ut i nya WTGL

Premiärschemat för nya WTGL är klart. Linn Grants New York Golf Club spelar premiärmatchen den 8 november.

pokaler på golbana
Tournytt

Stora förändringar på DP World Tour 2027

DP World Tour gör om kalendern till 2027. Men någon återkomst till Sverige blir det inte – touren saknar fortsatt en svensk tävling.

McBride vann U.S. Senior Women’s Open

Höll undan för Sörenstam i vinden och tog sin första majorseger.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Arwefjäll lyfte 33 placeringar i Women’s Open

Tre av fyra svenskor vidare till helgens spel i årets sista major.

Martin Strömberg

Grant bäst av svenskorna i Women’s Open

Ingen svenska under par första dagen på Royal Lytham & St.Annes.

Ryan Fox vann The Open

Avgjorde med en birdie på sista hålet.

Martin Strömberg

Harrington historisk i U.S. Senior Open

Starka svenska slutronden när irländaren tog tredje segern i U.S. Senior Open.