Hoppa till innehåll

Justin Thomas i delad ledning efter starkt tredjevarv

Justin Thomas utnyttjade tredjevarvet av veckans Dell Technologies Championship på bästa sätt då han klättrade 14 platser och nu är i delad ledning.

Jesper Johansson

Få spelare är lika bra på att gå lågt som Justin Thomas. Den senaste majorvinnaren visade under söndagen, den här veckans tredje speldag, varför han tidigare i år slog rekord i US Open och varför han redan vunnit vid fyra tillfällen.

Med birdies på hål 1, 4, 6 och 9 började han dagen bra. Med ytterligare birdies på hål 10, 12, 14 och 17 avslutade han en enastående runda – åtta under par.
Efteråt var han nöjd med sitt spel:
– Jag slog bollen riktigt bra och var tålmodig. Jag var bra från tee och det är galet att jag gick så här lågt och ändå bara gick par 5-hålen på par.
– Men jag är förstås väldigt nöjd.

Och att han är nöjd kan man förstå, då han under söndagen klättrade 14 platser och är på en delad förstaplats tillsammans med Marc Leishman. Ofta ser vi spelare som efter en majorseger tappar lite av sitt spel. Men Justin Thomas har inte gjort det, och han tror det har att göra med att vinsten av PGA Championship inte riktigt sjunkit in.
– Jag hade inte riktigt tid att njuta av majorvinsten. Efter segern var det tre dagar av media och sedan var det dags att göra sig redo för slutspelet.
– Jag kommer njuta av segern senare, just nu är jag här för att spela så bra som möjligt och förhoppningsvis vinna, sa Thomas efter sin runda.

David Lingmerth lyckades inte klara cutten och har därmed semester, då han inte längre är kvar i slutspelet. Jonas Blixt är den andre svensken som deltar i veckans tävling. Han gick under söndagen ett över par och har därmed en hel del att göra under måndagen om han ska få en biljett till nästa tävling i Chicago. 70 spelare får vara med i tävlingen. Jonas Blixt är just nu rankad 86:a.

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren jon rahm håller presskonferens vid ett skrivbord på en scen
Tournytt

Rahm om LIV-avhoppet: ”För många frågetecken”

Jon Rahm förklarar varför han lämnade LIV Golf. Nu öppnar han för en återkomst till PGA Tour.

golfbana och höghus
Tournytt

DP World Tour inför krisplan – stjärnor stannar hemma

Säkerhetsläget i Mellanöstern oroar inför slutspelet. Nu har DP World Tour infört en särskild krisplan.

golfspelare i varma golfkläder på grön golfbana
Tournytt

13 svenskar i maratonkvalet – många LIV-spelare i fältet

13 svenskar slåss om 15 tourkort i DP World Tours finalkval. Bland motståndarna finns flera tidigare LIV-spelare.

Rahm om LIV-avhoppet: ”För många frågetecken”

Jon Rahm förklarar varför han lämnade LIV Golf. Nu öppnar han för en återkomst till PGA Tour.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

TourTempen – Stjärnornas frånvaro sänder märkliga signaler

I TourTempen lyfter vi förra veckans starkaste prestationer, största besvikelser och snackisar som skakar golfvärlden.

PGA Tour-spelarnas tabbe på sluthålet

Glömde grundprincipen – båda straffades med dubbelbogey

Svenskarna starka i Tourfinalen

Blomstrand och Wallin avancerade efter varsin 68-rond på Mallorca.

Svensson stark från tee – Nyholm föll på inspelen

Jesper Svensson fick en stabil start i Mexico Open. För Pontus Nyholm blev det tyngre i jakten på viktiga rankingpoäng.