Hoppa till innehåll

Justin Thomas hyllar Bryant i veckans tävling

Efter basketlegenden Kobe Bryants dödskrasch i söndags hyllas han av golfproffsen.

Jesper Johansson

Under söndagen kraschade en helikopter med nio personer i Kalifornien. Två av passagerna var Kobe Bryant och hans 13-åriga dotter Gianna.
Bryant, som var en av de absolut största inom idrottsvärlden generellt och basket specifikt, har lämnat ett stort avtryck och efter dödskraschen strömmade hyllningar in till den framlidne ikonen.

Många golfare har berättat om deras relation till Kobe Bryant och hyllat honom via sina kanaler. En av dem var Justin Thomas, ska visa sin uppskattning med hjälp av sin utrustning. Inför veckans Waste Management Phoenix Open sa amerikanen så här:
– Jag har aldrig gråtit över en person jag aldrig träffat tidigare. Han var min favorit.

På TPC Scottsdale ska Justin Thomas dels hylla basketlegenden genom att bära hans matchtröjor på hål 16, där en enorm läktare omringar spelytan.

Han ska också hylla Bryant genom nystämplade wedgar. Den ena har texten ”81 points”, vilket var så många poäng han gjorde i en match mot Toronto Raptors 2006. Den andra har ”Mamba Mentality”, en hyllning till smeknamnet ”Black Mamba” och hans enorma vinnarmentalitet. På den tredje wedgen står det ”Kobe Bean Bryant”, vilket var basketstjärnans fullständiga namn.

Foto: Justin Thomas via Instagram

Men hyllningarna avslutas inte här. Under veckan ska amerikanen också använda sig av en headcover till sin putter med Los Angeles Lakers-färger – gult och lila. Laget var det Bryant spelade i under hela sin karriär. Och på skyddet finns texten ”RIP Kobe” och ”RIP GIGI”.

Justin Thomas är inte den ende spelaren som förväntas hylla Kobe Bryant i veckan. Och ännu fler cermonier på golfbanan lär ske nästa vecka då det är dags för Genesis Open, som spelas på Riviera Country Club, ungefär tre mil från dödskraschen.
– Det var den typen av intryck han gjorde. Det som har hänt är hemskt, säger Justin Thomas.

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare utan golfkepsar i vita golfkläder
Tournytt

TourTempen – Stjärnornas frånvaro sänder märkliga signaler

I TourTempen lyfter vi förra veckans starkaste prestationer, största besvikelser och snackisar som skakar golfvärlden.

golfspelaren bryson dechambeau i blåa golfkläder
Tournytt

DeChambeau tror på LIV 2.0: ”Ska göras rätt den här gången”

Stjärnorna lämnar och LIV Golf kämpar för sin överlevnad. Men Bryson DeChambeau tror på nystarten.

Björn Åkesson
Tournytt

Svenskar i särspel på måndagen

Fem svenskar vidare till Finalkvalet – två till kan bli klara på måndagen.

Thomas och Koivun glänste – USA leder Presidents Cup

USA har en knapp ledning efter första dagen av Presidents Cup. Justin Thomas skrev historia och debutanten Jackson Koivun levererade.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Justin Thomas: ”Jag kan inte göra någonting”

Justin Thomas ryggoperation kräver total vila – comebacken dröjer.

Skins Game tillbaka – Ryder Cup-stjärnor gör upp om miljoner

Första upplagan på 17 år. Justin Thomas, Xander Schauffele, Keegan Bradley och Tommy Fleetwood möts i Florida i slutet av november.

Justin Thomas tonar ner sin roll i laget

Justin Thomas gör sin fjärde start i Ryder Cup – men han vill inte kalla sig själv för USA:s veteran.

Trevande start för Åberg – Justin Thomas tangerade banrekordet

Svenske världsfemman gick två under par i South Carolina. Världsåttan Justin Thomas gick åtta slag bättre.